Zdrowe i mocne stawy u psa

Kwestia zdrowia ukochanego pupila jest zawsze najważniejsza. Dlatego, kiedy zaczynamy zauważać, że dzieje się z nim coś trudnego, powinniśmy natychmiast zareagować. Niestety jednym z największych problemów zdrowotnych, jaki pojawia się zwłaszcza u starszych zwierząt, są stawy. Dowiedz się, jak o nie zadbać, aby pies jak najdłużej cieszył się pełną sprawnością.

Stawy – jedne z najważniejszych części układu ruchu

Stawy łączą ze sobą poszczególne kości i zapewniają im możliwość poruszania się w wyznaczonych kierunkach. Kiedy są w pełni zdrowe, posiadają odpowiednią ilość mazi stawowej, która odpowiada za ich ruchomość i pozwala na łagodne „ślizganie się” kości obok siebie. Same główki kości nie ulegają dzięki temu zniekształceniom i wypaczeniom.

Jednak wraz z wiekiem lub pojawiającymi się chorobami ilość mazi się zmniejsza, a kości zaczynają ocierać się o siebie. Powstające na nich uszkodzenia przekształcają się w zwyrodnienia, które mogą objawiać się bólem, zmniejszoną ruchomością, a także nieprawidłowym ustawieniem kości względem siebie.

Wówczas stanowczo ulega zmniejszeniu chęć do poruszania się i pojawiać mogą trudność nawet w podstawowych czynnościach życiowych. Z tego względu, aby uniknąć cierpienia zwierzęcia, o stawy powinniśmy zadbać szczególnie dobrze.

Dysplazja stawów u psów

Mówiąc o stawach, należy koniecznie wspomnieć o dysplazji stawowej. Każdy hodowca psów rasowych na pewno o niej słyszał, jednak wiele osób, które decydują się na zakup swojego pierwszego pupila, albo bierze go ze schroniska, nie wie o niej wystarczająco wiele.

Dysplazja to choroba, która może pojawić się w każdym pokoleniu, nawet, jeśli w danej hodowli jeszcze nigdy nie występowała. Dlatego, decydując się na szczeniaka, należy koniecznie go zbadać pod jej kątem już na samym początku. Jest to bowiem choroba uleczalna, jeśli kroki zostaną podjęte odpowiednio wcześnie. W przypadku zwierząt zabranych ze schroniska jest to jeszcze bardziej istotne, ponieważ ich pochodzenia często jest nieznane.

Jak wspomóc pracę stawów?

Na pracę stawów bardzo istotnie wpływa ilość kolagenu, znajdującego się w organizmie. Równie istotne dla mocnych, zdrowych stawów i kości są witaminy i minerały. Dlatego, decydując się na suplementy dla psa na stawy, należy zadbać, aby zawierały te właśnie składniki.

Idealnym przykładem może być preparat AniFlexi Fit ze sklepu zooglobe.pl. Został wzbogacony o L-karnitynę, białko kolagenowe, kwas hialuronowy i bromelainę. Są one odpowiedzialne za usprawnianie stawów, poprawę ich pracy, a także zmniejszenie opuchlizny i dolegliwości bólowych. Z kolei dzięki L-karnitynie, która jest naturalnym spalaczem tłuszczu, zwierzęta, które miały lekką nadwagę, szybciej ją zrzucą. To także odciąży ich stawy i wpłynie korzystnie na poprawę ich funkcjonowania oraz kondycję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here