Karnisze sufitowe i ścienne

Karnisze ścienne oraz sufitowe nieustannie od wielu lat są jednym z pierwszych wyborów, przygotowując aranżację wnętrza – i tyczy się to praktycznie każdego pomieszczenia: począwszy od sypialni, przez salon, a kończąc na kuchni. Naturalnie rodzą się więc pytania, który model wybrać, a także czym charakteryzują się poszczególne z nich. Nie czekaj więc i poznaj odpowiedzi już teraz!

  1. Rodzaje karniszy – karnisz sufitowy czy ścienny?
  2. Wady i zalety karniszy i szyn sufitowych.
  3. Jak dobrać karnisze do pomieszczenia?
  4. Na co zwrócić uwagę kupując karnisze sufitowe?

Wybór karnisza z pozoru wydaje się zadaniem prostym, które nie sprawi nam żadnych problemów. Jak się jednak okazuje, ilość dostępnych modeli oraz ich rodzajów potrafi przyprawić o zawroty głowy. Mimo to, jeśli będziemy pamiętać o kilku prostych, aczkolwiek ważnych zasadach, całość nie przeprowadzimy sprawnie i szybko. Zacznijmy więc od pierwszego, podstawowego pytania…

Rodzaje karniszy – karnisz sufitowy czy ścienny?

Pytanie to pojawia się za każdym razem, kiedy staramy się wybrać odpowiedni karnisz do naszego wnętrza. Otóż warto pamiętać, że oba te rodzaje posiadają swoje charakterystyczne cechy. Dla przykładu karnisz sufitowy idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach stosunkowo niskich, a także z dużymi oknami, które wypełniają nawet całą ścianę. W takich przypadkach karnisze sufitowe są wręcz jedynym możliwym wyjściem, gdyż odpowiedniki montowane na ścianie po prostu się nie zmieszczą. Pamiętajmy jednocześnie, że najczęściej nie są one przystosowane do dźwigania aż tak ciężkich materiałów (np. z brokatu czy aksamitu), wtedy pewniejszym wyborem okażą się karnisze ścienne. Co więcej, dzięki nim możemy w prosty sposób sprawić, że zbyt wysokie pomieszczenie staje się przytulniejsze, a także mniejsze w odbiorze. Wyraźnie więc widać, że na finalną decyzję, który karnisz wybrać, wpłyną nasze indywidualne wymagania, a także możliwości pomieszczenia.

Wady i zalety karniszy i szyn sufitowych

Jak się jednak okazuje, istnieje jeszcze inne rozwiązanie, równie skuteczne i atrakcyjne wizualnie, w którego stronę kieruje się coraz więcej klientów. Chodzi o szyny sufitowe. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je bezpośrednio do sufitu. W związku z tym, że zajmują mało miejsca, idealnie sprawdzają się w przypadkach bardzo niewielkiej odległości sufitu od okna. Ponadto szyny sufitowe można w prosty i szybki sposób zamaskować, a także wyposażyć je w długie i nawet ciężkie zasłony, nadając pomieszczeniu przyjemny nowoczesny wygląd. Warto o tym pamiętać, gdyż do nowoczesnego stylu, rozwiązanie to jest wręcz stworzone. Szyny sufitowe są jednocześnie jednym z podstawowych wyborów w aranżacjach biur czy też salek konferencyjnych, sprawiając że całość prezentuje się schludnie oraz z odpowiednią powagą i profesjonalizmem.

Jak dobrać karnisze do pomieszczenia?

Tym, o czym również nie wolno nam zapominać, wybierając karnisze do pomieszczenia, jest styl, jaki wewnątrz panuje. Jest to o tyle istotne, że jakiekolwiek odstępstwa sprawią, iż całość utraci zamierzony efekt, czyli estetyczny ład. Warto w pierwszej kolejności określić styl i według niego kierować się wyborem. Tak więc karnisze ścienne, dzięki swoim nietuzinkowym ozdobom, a także możliwościom, idealnie będą współgrać z klasycznymi rozwiązaniami, z kolei karnisze sufitowe czy też szyny sufitowe są przeznaczone w dużej mierze do nowoczesnych aranżacji. Ponadto nie możemy zapominać o powyższych wytycznych, czyli właściwościach samego pomieszczenia, w którym znajdzie się karnisz. Jeśli więc wiemy, że dysponujemy zbyt małą ilością miejsca, mimo że planujemy urządzić pokój w stylu klasycznym, musimy kupić karnisz sufitowy lub szyny. Co jednak ważne, w prosty sposób możemy je zamaskować, sprawiając, że całokształt nie straci pierwotnego efektu.

Na co zwrócić uwagę kupując karnisze sufitowe?

Kierując się w stronę karniszy sufitowych, bardzo szybko przekonamy się, że istnieje ich równie dużo, co klasycznych karniszy ściennych. Mając tak spory wybór, nie możemy zapomnieć o kilku ważnych szczegółach. W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, czy nasz karnisz może być pojedynczy, czy też bezwzględnie podwójny. Ma to szczególne znaczenie, gdy chcemy – oprócz podstawowej firanki – powiesić również zasłonę. Jeśli karnisz będzie pojedynczy, ta sztuka po prostu nam się nie uda. Profesjonalni sprzedawcy pozwalają na prostą konstrukcję swoich własnych karniszy, wybierając do nich poszczególne elementy. Co więcej, istotny może się okazać sam sposób zapięcia firan i zasłon. Do wyboru mamy popularne żabki z kółkami oraz agrafki. W niektórych modelach (karnisze szynowe) żabki przymocowane są do specjalnych rolek, które przemieszczają się wzdłuż karnisza. W dużej mierze to od nas zależy, który rodzaj zapięcia wybierzemy, warto jednak wcześniej to przetestować, nie chcąc mieć utrudnionego zadania w przyszłości.

Będąc przygotowanym w ten sposób, zakupy nie sprawią nam już żadnych problemów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here