Chłoniak. Poznaj objawy i rodzaje tego nowotworu

Dolegliwości, które mogą wydawać się zwykłą infekcją mogą nieraz wskazywać na… raka. Dowiedz się czym jest chłoniak i czym różni się chłoniak Burkitta od chłoniaka Hodgkina.

Wiele nowotworów daje początkowo objawy przypominające zwykłą infekcję. Wśród symptomów są bowiem np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie czy bóle kości i stawów. Nie należy ich bagatelizować. Rutynowe badania krwi pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym stadium i nierzadko – uratować życie.

Chłoniak – co to jest

Chłoniaki to choroby nowotworowe wywodzące się z układu chłonnego, a dokładniej z białych krwinek nazywanych limfocytami odpowiedzialnych za walkę z infekcjami. Chłoniak powstaje wskutek nowotworowych zmian limfocytów. Specjaliści wyróżniają ponad 70 typów chłoniaków, które mogą mieć przebieg ostry lub przewlekły. Choroba jest uleczalna jednak perspektywa leczenia uzależniona jest od rodzaju i stadium nowotworu. Więcej informacji o leczeniu chłoniaków znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow

Objawy chłoniaków

Chłoniaki objawiają się najczęściej powiększeniem węzłów chłonnych oraz wątroby i śledziony. Powiększone węzły chłonne nie zawsze jednak łatwo zauważyć gdyż mogą być one zlokalizowane w takich miejscach jak żołądek czy migdałki.

Innymi objawami chłoniaka jest uporczywy, suchy kaszel, podwyższenie liczby białych krwinek we krwi, częste, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i płuc, a także stany podgorączkowe lub gorączka. Chory może także tracić na wadze, odczuwać nocną potliwość i świąd skóry, a także szybko się męczyć.

Diagnostykę komplikuje jednak fakt, że objawy te nie muszą występować zawsze.

Chłoniak Burkitta, chłoniak Hodgkina, czyli jakie są rodzaje chłoniaków?

Grupą osób, które najczęściej dotyka choroba nowotworowa układu chłonnego są osoby starsze jednak na chłoniaka zachorować mogą także osoby po 40. roku życia. Zazwyczaj chłoniaki dzieli się na nieziarnicze, np. chłoniak Burkitta i ziarnicę złośliwą, czyli chłoniak Hodgkina.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dzieli chłoniaki na chłoniaki B-komórkowe,
chłoniaki T/NK-komórkowe, zaburzenia limfoproliferacyjne związane z niedoborem odporności i chłoniaki Hodgkina.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here