lipodemia

Obrzęki na nogach, mogą być bardzo dokuczliwe. W zależności od tego czym są spowodowane, różne są metody leczenia takich obrzęków. Bardzo dokuczliwe, męczące i niebezpieczne dla zdrowia są obrzęki tłuszczowe na nogach, nad wyraz często pojawiają się one na wskutek lipodemii.

Czym jest lipodemia?

Lipodemia to choroba, która jest określana „chorobą grubych nóg”. Choroba ta jest bardzo charakterystyczna, objawia się nieproporcjonalnie grubymi nogami w stosunku do reszty ciała. Nogi wyglądają jakby były bardzo opuchnięte. Lipodemia jest rzadką chorobą, trudną do zdiagnozowania, może ona mieć podłoże genetyczne albo może być związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej u kobiet. Przy tej chorobie występują problemy z poruszaniem się, napięcie skóry na kończynach dolnych, ból kolan. Wiele dodatkowych informacji na temat tej choroby, można znaleźć na stronie https://lipodema.pl/.

Leczenie zachowawcze

Lipodemię można leczyć na dwa różne sposoby, poprzez leczenie zachowawcze lub operacyjnie. Poprzez leczenie zachowawcze rozumie się drenaż limfatyczny. Tego typu manualny zabieg jest wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę. Leczenie trwa 3 tygodnie, później pacjent musi się zaopatrzyć w specjalne podkolanówki lub pończochy kompresyjne. Co tydzień musi także się zgłaszać na terapię podtrzymującą efekty czyli zabiegi Kompleksowej Terapii Obrzęku. Jednak aby terapia mogła dojść do skutku, konieczny jest pomiar obwodów nóg, badanie jakości skóry oraz pomiar tkanki podskórnej przed rozpoczęciem leczenia.

Leczenie operacyjne – Zabieg odsysania tłuszczu

Innym skutecznym sposobem leczenia Lipodemii jest zabieg odsysania tłuszczu czyli liposukcja. Dzięki temu zabiegowi można skutecznie zniwelować obrzęk tłuszczowy nóg, poprawić ich wygląd i korzystnie wpłynąć na zdrowie. Zabieg ten jest wykonywany w sytuacjach radykalnych gdy nie pomaga leczenie zachowawcze a obrzęk jest bardzo silny i mocno dokuczliwy. Często zabieg ten jest wykonywany w kilku etapach, za każdym razem jest odsysane kilka litrów tłuszczu. Nie można za jednym razem usunąć kilkunastu litrów tłuszczu, bo wtedy mogły by wystąpić groźne powikłania. Efekt po liposukcji dolnych kończyn jest natychmiastowy, pacjent będzie widział i czuł różnicę.

Lipodemię można wyleczyć całkowicie, jeśli tylko zostanie wdrożone odpowiednie leczenie zachowawcze lub operacyjne. Chorobę tą jednak trudno jest zdiagnozować, dlatego bardzo ważne jest zdrowe odżywianie i codzienna aktywność fizyczna, by zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here