Klawiatura komputerowa

Klawiatura komputerowa to urządzenie peryferyjne składające się z uporządkowanego zestawu klawiszy służących do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. Jednak to dość sucha definicja, ponieważ wszyscy wiemy czym tak naprawdę jest klawiatura i jaką rolę spełnia. Wiemy też, że nie są to tylko uporządkowane klawisze. Klawiatura to coś dużo więcej! O ile więcej? 

  1. Klawiatura – ogromny wybór 
  2. Klawiatura – konkretne zastosowanie 

Klawiatura – ogromy wybór

Na samym początku warto zaznaczyć, że obecnie wybór klawiatur jest olbrzymi. Początkowo, kiedy pojawiały się pierwsze komputery PC przeznaczone do użytku domowego czy firmowego, nikt właściwie nie zwracał uwagi na to jaka ma klawiaturę – ważne, że w ogóle jakaś była. Jednak wraz z rozwojem komputerów i ich coraz większym wykorzystywaniem w różnych celach, od pracy po rozrywkę, także klawiatura zaczęła nabierać nowego znaczenia. Dzisiaj wystarczy odwiedzić chociażby sklep internetowy RTV Euro AGD, aby zobaczyć jak bardzo akcesoria komputerowe – w tym właśnie klawiatura – rozwinęły się i ewoluowały. Co ciekawe, same klawiatury mają już różne rodzaje a ich budowa i dodatkowe funkcję wynikają z konkretnego ich zastosowania. Jakiego? 

Klawiatura – konkretne zastosowanie

W związku z zastosowaniem komputerów domowych do coraz to różniejszych czynności, urządzenie takie jak klawiatura, zaczęło się mocno zmieniać. Najpierw pojawiły się klawiatury multimedialne, czyli takie, które miały dodatkowe klawisze pozwalające sterować różnymi programami albo funkcjami oprogramowania – z poziomu klawiatury właśnie. Ciekawostką jest to, że pierwsza klawiatura miała około 84 klawiszy, obecnie niektóre modele mają ponad 120. To pokazuje jak bardzo zmieniło się zastosowani klawiatury. No właśnie, chociaż klawiatura nadal służy głównie do pisania, to nawet pod tym względem zaszły spore zmiany. Dziś trwałe klawiatury to te mechaniczne, czyli zbudowane tak, że każdy przycisk znajduje się na osobnym przełączniku, w którym elementem pracującym jest stalowa sprężyna. To zdecydowanie poprawia żywotność klawiatury. Do tego, przyciski charakteryzują się różnymi siłami ich aktywacji. Klawiatura przeznaczona do pisania powinna być wyposażona w progresywną siłę aktywacji przycisku, co po prostu ułatwia pisanie na niej. Ważne także aby była przy tym ergonomiczna, czyli dopasowana do ułożenia ręki podczas pisania. To znowu, zdecydowanie poprawia sam komfort pracy.  

Inny rodzaj klawiatury to klawiatura dla graczy. Ona także ma przyciski mechaniczne, najlepiej liniowe co jest dostosowane do mocniejszego ich wciskania podczas emocjonujących rozgrywek. Klawiatura dla graczy jest także często podświetlana a główne przyciski używane w grach, takie jak A, W, S, D, są dodatkowo oznaczane innym kolorem i można je szybko wymienić na nowe, jeśli się zużyją.  To tylko dwa przykłady konkretnych klawiatur jakie dzisiaj możemy spotkać. Warto odwiedzić stronę https://www.euro.com.pl/klawiatury.bhtml, aby przekonać się, ile różnych modeli klawiatur możemy obecnie znaleźć na rynku.   

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here