Baterie i akumulatory

Osoby często korzystające z przenośnych urządzeń elektronicznych dzielą się na zwolenników baterii i zwolenników akumulatorów. Spore grono jest przekonane o wyższości akumulatorów nad bateriami, głównie z uwagi na możliwość ponownego ładowania. Jednakże do urządzeń typu pilot czy myszka komputerowa lepszym rozwiązaniem są baterie.

W przypadku jednych i drugich nasuwa się pytanie. Czy kupując baterie lub akumulatory warto inwestować w te droższe, czy lepiej jednak nabyć te tańsze?

Baterie i akumulatory a cena

W przypadku zarówno baterii jak i akumulatorów nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Wykonywane dotąd różnego typu testy wykazują, że jakość baterii i akumulatorów oraz okres ich działania uzależnione są od poboru prądu, temperatury otoczenia oraz eksploatacji danego urządzenia.

Nie istnieje zatem jednoznaczna odpowiedź, czy droga bateria bądź akumulator spełnią swoje zadanie. Decydując się na zakup baterii lub akumulatorka, należy rozważyć przede wszystkim kwestię do jakiego sprzętu chcemy ich użyć i z jaką częstotliwością będziemy korzystać z urządzenia. Baterie jednorazowe warto stosować w urządzeniach używanych sporadycznie, a więc w pilotach, latarkach czy zegarach. Nie ponosimy wówczas dużych kosztów, a urządzenia działają bez szwanku. Natomiast akumulatory świetnie się sprawdzą w odtwarzaczu mp3, aparacie fotograficznym, czy padzie do konsoli. Z pewnością warto też się zapoznać z dokładnym opisem producenta.

Jednym z czołowych producentów baterii i akumulatorów jest GP Batteries. Ich produkty cieszą się dużą popularnością głównie z uwagi na ich długą żywotność. Firma produkuje wysokiej klasy baterie, akumulatory i ładowarki od wielu lat. Dzięki wysokiej jakości produktów, GP Batteries bardzo szybko się rozwinął i dzisiaj jest jednym z najważniejszych światowych dostawców baterii i akumulatorów.

Baterie GP są bardzo trwałe. Przykładowo litowe mogą pracować w szerokim przedziale temperatury, bo od –35°C do +60°C. Dodatkowo ich okres przydatności sięga do 15 lat od daty produkcji. Z kolei akumulatory GP produkowane są według innowacyjnych rozwiązań. Najnowsze zbudowane są z zasadowego tlenku niklu i anody zbudowanej ze stopu metali. Z kolei rolę elektrolitu pełni wodorotlenek potasu. Konstrukcja taka zapewnia wydajne gromadzenie i uwalnianie energii. Ponadto można je wielokrotnie ładować. Niektóre modele takie jak np. GP Re Cyko+ utrzymują energię do 70% po roku nieużywania. Wykonane są według technologii, dzięki której posiadają bardzo niski stopień samorozładowania. Dlatego też w odróżnieniu od zwykłych, tańszych akumulatorów możemy je ładować na zapas bez konieczności noszenia ze sobą ładowarki.

Podsumowanie

W przypadku zakupu baterii czy akumulatorów cena jest pojęciem względnym. Zakupione tanie baterie mogą się w praktyce okazać droższe. Wszystko przez konieczność częstej ich wymiany, wynikającej z kolei z ich słabej jakości i wytrzymałości. Z kolei droższe baterie z uwagi na długi okres użytkowania, długi termin przydatności oraz wytrzymałość mogą w praktyce przynieść oszczędności.

Podobnie w przypadku akumulatorów cena nie powinna stanowić kryterium wyboru. Większe znaczenie ma możliwość pracy w szerokiej amplitudzie temperatur. Sposób i czas rozładowania, a także tempo ładowania i okres generacji prądu, a co za tym idzie, stopień samorozładowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here