Maseczki zdrowotne – które wybrać? Jakie są ich rodzaje?

0
1268

Wiele wskazuje na to, że maseczki ochronne, zostaną z nami na dłużej. O ile na początku działaliśmy nieco po omacku, wybierając te najłatwiej dostępne produkty lub korzystając z tego, co mamy pod ręką, to teraz, mając więcej wiedzy, możemy wybierać lepsze i bardziej komfortowe rozwiązania.

Maseczki ochronne – zalecenia i rodzaje?

Zacznijmy od tego, że zgodnie ze stanowiskiem WHO w sprawie przeciwdziałania infekcjom koronawirusem SARS-CoV-2, maseczki zdrowotne czyli ochronne nie zabezpieczają w pełni przed wirusem, ale ograniczają zakażenie nim. Powinny być zatem stosowane – w połączeniu z innymi środkami ostrożności jak mycie rąk – w celach prewencyjnych. Pośród dostępnych na rynku, najbardziej popularnych produktów są maseczki jednorazowe, wielorazowe oraz maseczki filtrujące. Czym się charakteryzują? Które i dla kogo będą odpowiednie?

Maseczki ochronne jednorazowe

 Jednorazowe maseczki ochronne, o ile to wyrób medyczny, są stosowane jako maseczki chirurgiczne. Ich zadanie to stworzenie fizycznej bariery między błoną śluzową a potencjalnym zanieczyszczeniem. W zależności od modelu składają się z różnej ilości warstw tkaniny wykonanej z włókien polipropylenowych. Ich wada to szybkie nasiąkanie wilgocią. Nie powinny być noszone dłużej niż przez godzinę. Po jednokrotnym użytku należy je wyrzucić. Z pewnością maseczki jednorazowe nie stanowią dla nas najlepszego rozwiązania.

Maseczki wielorazowe

 Maseczki wielorazowe wykonane z naturalnych materiałów – najczęściej z bawełny – to według ekspertów wystarczająca forma ochrony dla większości z nas. Ze względu na miękkość i elastyczność tego materiału, można je z łatwością dopasować do twarzy tak, by przylegały jak najściślej. Służą temu również zróżnicowane modele – mniej lub bardziej zasłaniające twarz. Często wyposażone są w „kieszenie”, które można wypełnić dodatkowym materiałem ochronnym. 

Maseczki filtrujące

 Ten typ masek jest dobrze znany w miejscach, gdzie istnieje konieczność zabezpieczania się przed smogiem i dużym zapyleniem. Ich ważnym elementem jest filtr oczyszczający powietrze. Z nich również możemy korzystać. Ale najlepiej wybrać te wielokrotnego użytku, z wymiennym filtrem, który działa skutecznie na przykład do 30 dni. Szczególnie polecane są osobom aktywnym fizycznie. Wykonywane są zazwyczaj z syntetycznego kauczuku (neopren), który jest materiałem oddychającym. To daje dodatkowy komfort podczas ich używania.

https://www.uniformix.pl/pol_m_Odziez-medyczna_ODZIEZ-I-ART-JEDNORAZOWE_maski-253.html – szeroka oferta maseczek medycznych

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here