Kudzu - roślina, która może pomóc w wielu schorzeniach

Kudzu to roślina, która z jednej strony jest chwastem, a z drugiej niezwykłym środkiem pomagającym na wiele dolegliwości. Skąd wywodzi się kudzu? Jakie ma właściwości?

Korzeń kudzu – charakterystyka

Roślina pochodzi z Azji, gdzie znana jest od wieków i szczególnie w medycynie chińskiej zyskała dużą popularność. Z jej włókien można przygotować mocne liny i tkaniny, a korzeń, kwiaty i liście uznawane są za lecznicze.

Może rosnąć nawet do 30 metrów wysokości i ciężko jest ją wyplenić. Zdrewniała łodyga może oplatać przedmioty znajdujące się w pobliżu, budynki i całe konstrukcje. Korzeń może sięgnąć nawet do metra głębokości i przezimuje nawet bardzo duże mrozy.

Kudzu właściwości i zastosowanie

W medycynie chińskiej jest to roślina stosowana od wielu stuleci. Polecana jest przede wszystkim w walce z gorączką, migreną i nadmiernym pragnieniem. W postaci tabletek jest podawana jako środek na anginę i nadciśnienie. Również sprawdza się przy biegunce, alergiach i zaburzeniach układu krążenia.

W ostatnim czasie jest to bardzo często polecany środek w walce z chorobą alkoholową i innymi uzależnieniami. W medycynie chińskiej dodatkowo stosuje się korzeń kudzu w walce z głuchotą, sztywnością szyi i początkach odry.

Jakie związki znajdują się w roślinie pochodzącej z Azji?

Kudzu właściwości ma bardzo dużo, a to za sprawą wielu związków fitochemicznych, które zawarte są w korzeniu. Jednym z nich są izoflawonoidy, które są bardzo silnymi przeciwutleniaczami. Czynne związki triterpenoidów i kwercetyny są także znane i cenione w medycynie tradycyjnej, dzięki którym roślina wykazuje działanie przeciwzapalne.

Pueraryna znajdująca się w korzeniu przez wielu naukowców jest od wielu lat badana i w większości wyników wychodzi, że działa antyarytmicznie i przeciwcukrzycowo. Jeśli chodzi o działanie antyuzależnieniowe, to badania jeszcze się nie zakończyły i nie ma ostatecznych wyników. Jednak amerykańscy naukowcy przeprowadzili liczne testy na wielu osobach i wyniki zaskoczyły wszystkich. Oczywiście pozytywnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here