Karta kredytowa

Obecnie karty kredytowe są powszechnym produktem kredytowym, dostępnym właściwie dla każdego kto ma stałe dochody. Karta kredytowa może być korzystnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy zastrzyku gotówki, a nie chcemy brać kredytu ani internetowej pożyczki. Sama karta kredytowa oferuje właścicielowi szereg możliwości. Najbardziej oczywistą i jednocześnie najbardziej popularną jest oczywiście funkcja kredytu. Czyli, kupując dzisiaj, nie musimy mieć własnych pieniędzy – bank je nam pożycza – oczywiście na pewien okres i na pewnych warunkach.

Na jakich warunkach? Zależy to zarówno od banku, jak i samej karty. Zwykle jednak otrzymujemy aż do prawie 60 dni kredytu bezodsetkowego czyli, jeśli uda się spłacić wykorzystany limit w określonym terminie – za sam kredyt (zakupy) nie płacimy nic. Przy czym uwaga, czas ten zależy od dnia zamknięcia cyklu, co oznacza, iż mamy zwykle od 30 do prawie 60 dni darmowego kredytu.  Nie dotyczy to wypłat gotówkowych gdyż tu zwykle czas odsetkowy biegnie już od pierwszego dnia… Poza tym często możemy skorzystać z dodatkowych „darmowych” ubezpieczeń i innych usług; im bardziej ekskluzywna karta (gold, platinum itd..), tym więcej możliwości, usług dodatkowych i…większy limit na karcie….

Jednak nieumiejętne korzystanie z kart kredytowych może przysporzyć nam wielu problemów. Jak więc się ustrzec przed błędami, aby ten kawałek plastiku nie stał się przyczyną kłopotów?

Zanim zdecydujemy czy chcemy, czy musimy posiadać kartę kredytową należy się dobrze zastanowić czy jest ona nam rzeczywiście potrzebna. Szczególnie dotyczy to osób, które uwielbiają zakupy i są konsumentami, jakich uwielbiają galerie i centra handlowe. Jeśli nie panujemy nad swoimi wydatkami i każda promocja powoduje, że my musimy kupić tą rzecz to lepiej zrezygnować z posiadania karty kredytowej. Szybko wydamy całą kwotę w efekcie czego możemy mieć problemy ze spłatą.

Pamiętajmy tez o tym, że karta kredytowa obniża zdolność kredytową jej właściciela – tern swoisty kredyt też zostaje odnotowany w BIK: http://pamietnikwindykatora.pl/karta-kredytowa-a-informacja-w-bik/ i widnieje nawet wówczas gdy kredyt na karcie pozostaje nienaruszony.

Zanim podpiszemy umowę z bankiem dokładnie prześwietlmy całą umowę, szczególnie to, co jest napisane małym druczkiem. Musimy też pilnować terminów spłaty zadłużenia na karcie, jeśli nie możemy spłacić w całości zobowiązania to spróbujmy dokonać, choć wpłaty wymaganego minimum.

Tak naprawdę trzeba mieć wolne środki na koncie, aby w terminie spłacać kartę. Gdy mamy problemy z płynnością finansową to lepiej zrezygnujmy z kupowania na kredyt. W przypadku utraty pracy sugerujemy też powstrzymanie się od korzystania z karty kredytowej: http://pamietnikwindykatora.pl/karta-kredytowa-a-utrata-pracy/ a nawet zrezygnowanie z niej. W przeciwnym wypadku bowiem szybko możemy wplątać się w wir długów w efekcie czego ten kawałek plastiku utrudni nam normalne życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here