Jaki smartfon kupić

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez smartfona. Dodatkowo producenci nieustannie wprowadzają na rynek nowe modele i nowe rozwiązania, sprawiające, że użytkownicy chętnie wymieniają sprzęt na świeże propozycje, pozwalające korzystać z konkretnych funkcjonalności. Interesuje ich wydajność, jakość wykonania, ale także i wygląd często przekładający się na użyteczność. Na jakie cechy potencjalnego nowego smartfona trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę? Które udogodnienia warto rozważyć?

1. Wyświetlacz
2. System operacyjny, procesor i pamięć
3. Aparat
4. Łączność
5. Dodatkowe atuty i akcesoria: smartfony OPPO, Huawei i Xiaomi

Wiele osób koncentruje się na parametrach technicznych, jednak nie sposób zaprzeczyć stwierdzeniu, że bardzo często telefony, które potrafią zdominować ranking smartfonów, są także atrakcyjne wizualnie.

Wyświetlacz

Zgodnie z obowiązującym trendem producenci stawiają na wyświetlacze o dużych przekątnych: od 5 do nawet 7 cali przy jednoczesnym odchudzaniu ramek. Przykładowo: wkraczające coraz śmielej do ofert sklepów smartfony OPPO standardowo mają 6,5 – 6,6 cala, co daje wyższą wartość niż występująca w niektórych modelach Huawei czy Xiaomi. Oczywiście, i w tym markach znajdziemy większe przekątne, w związku z czym najbardziej klasyczne proporcje ekranu, czyli 16:9, są coraz częściej zastępowane stosunkiem 18:9 lub wartościami pokrewnymi. Zmiana proporcji zaś pociąga za sobą konieczność modyfikacji rozdzielczości do poziomu HD+, Full HD+ czy QHD+.

Kolejną widoczną tendencją, o której warto wspomnieć w kontekście wyświetlaczy, jest wcięcie w ich górnej części – tzw. notch. W tym miejscu lokalizowany jest przedni aparat lub różnego typu czujniki. W każdym modelu element ten może przyjmować inny kształt, o czym najłatwiej przekonać się przeglądając ofertę oferowaną przez dowolny sklep z smartfonami. Produkty iPhone mają notch prostokątny, a Huawei w kształcie łezki. W niektórych modelach, chociażby Samsunga, pojawia się otwór w ekranie zastępujący to wcięcie.

System operacyjny, procesor i pamięć

Ze względu na ewidentny odwrót smartfonów z systemem Windows na rynku obecni są aktualnie dwaj gracze: Google Android oraz Apple iOS. Sięgnięcie po dowolny ranking smartfonów pozwala przekonać się, że ten pierwszy to absolutny lider. Androida stosuje największa liczba producentów. Niezależnie jednak od wybranego systemu i modelu telefonu: czy będzie to Samsung, iPhone czy smartfony OPPO, dobrą praktyką jest sięganie po urządzenia z najnowszą wersją. W różnych telefonach stosowane są natomiast różne procesory, w tym najpopularniejszy i godny polecenia Qualcomm Snapdragon. W smartfonach takich jak Samsung i Huawei znaleźć można autorskie propozycje. Najczęściej wykorzystuje się procesory ośmiordzeniowe, które zapewniają płynność gier i filmów.

Jednym z częściej weryfikowanych parametrów jest pamięć. Zbyt niska jej wartość znacznie utrudnia codzienne działanie. Smartfon ze średniej półki powinien mieć przynajmniej 3-4 GB RAM. Telefony najmocniejsze oferują 6-8 GB RAM. Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, wiele zależy tu od indywidualnych potrzeb i preferencji. Obecnie standardem jest 64 GB. Lepsze modele to dwa razy tyle i więcej.

Aparat

Jeśli w procesie kupna smartfona istotną kwestię stanowi dla nas aparat, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić rozdzielczość zastosowanej w nim matrycy. Oczywiście, oprócz niej na finalną jakość zrobionego zdjęcia wpływa wiele czynników, jednak odpowiednie parametry znacznie ułatwiają zadanie. Tryby fotografowania, możliwość regulacji jasności, aparat głębi, autofokus – to bardzo przydatne uzupełnienie.

Łączność

Obecnie dostępne na rynku smartfony mają kilka modułów łączności i transmisji danych: 3G, 4G LTE, Bluetooth, Wi-Fi i NFC. Dobrze wiedzieć, że technologia 4G LTE wykorzystywana jest już nawet w smartfonach budżetowych, możemy więc ją znaleźć w modelach nieco tańszych. W kwestii Bluetootha specjaliści polecają zwłaszcza wersję 4.2 lub najnowszą 5.0. Warto stawiać także na nową technologię Wi-Fi: im bardziej świeża generacja, tym szybsze i stabilniejsze łącze. Nowe smartfony korzystają z reguły z Wi-Fi 5, a topowe modele z Wi-Fi 6. Kolejny dodatek  to funkcja NFC, pozwalająca przede wszystkim na płatności zbliżeniowe telefonem, ale także na korzystanie z akcesoriów bezprzewodowych. Większość telefonów obecnie jest już w taką opcję wyposażona.

Dodatkowe atuty i akcesoria: smartfony OPPO, Huawei i Xiaomi

Współczesne smartfony są już domyślnie wyposażone w wiele funkcjonalności i dodatkowych gadżetów. Wśród najważniejszych wymienić warto możliwość korzystania z dwóch kart SIM, czytniki linii papilarnych czy USB-C. Nie mają one kluczowego znaczenia dla codziennego korzystania z telefonu, mogą jednak stanowić ciekawy bonus. Zastanówmy się, czy są nam potrzebne. Podobna zasada tyczy się dodatków: szkła lub folii zabezpieczającej ekran, kart pamięci, przenośnych głośników i kabli. Popularne są także różnego rodzaju pokrowce i uchwyty, chociażby ułatwiające zamontowanie telefonu w samochodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here