Infekcje intymne – profilaktyka w grzybicy pochwy i bakteryjnym zapaleniu pochwy

Infekcje intymne to problem, który może dotykać szeregu kobiet w różnym wieku i okolicznościach. Przyczyny, przebieg i objawy tych dolegliwości bywają odmienne w zależności od tego, czy mamy do czynienia z grzybicą, czy bakteryjnym zapaleniem pochwy. Warto też zapoznać się z profilaktyką zalecaną w obu sytuacjach.

Skąd się biorą infekcje?

Przyczyn jest wiele, ale najczęściej mamy do czynienia z narażeniem na dolegliwości w przypadku problemów ginekologicznych, niewłaściwej higienie intymnej, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, antybiotykoterapii, przy wielu partnerach seksualnych oraz w wieku okołomenopauzalnym. Do infekcji intymnych dochodzi, gdy osłabia się naturalne pozytywne środowisko bakteryjne pochwy.

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy występuje, gdy osłabioną barierę ochronną atakują grzyby – drożdżaki. Do jej objawów należy przede wszystkim uczucie uporczywego świądu okolic intymnych oraz charakterystyczne, gęste białawe upławy o serowatej konsystencji. Na skórze wewnętrznej strony ud mogą się ponadto pojawiać specyficzne zmiany.

Bakteryjne zapalenie pochwy

W przypadku zapalenia bakteryjnego pochwy mamy do czynienia z niebezpiecznym namnożeniem się szkodliwych dla organizmu bakterii. Pod ich wpływem często zmienia się wygląd i zapach naturalnej wydzieliny z pochwy, czyli pojawiają się szare upławy o rybim zapachu. Do tego dochodzi także ból, świąd okolic intymnych oraz uczucie ogólnego osłabienia.

Jak się bronić?

Oczywiście w przypadkach obydwu chorób wskazana jest wizyta u ginekologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Jednak infekcje intymne potrafią nawracać, dlatego ogromnie ważna jest profilaktyka, warto więc warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować wspólnych środków higienicznych, takich jak gąbka czy ręcznik. Należy też unikać uczulających kosmetyków, bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów, a do mycia okolic intymnych używać specjalnych płynów do higieny intymnej. Zbawienne dla organizmu jest ponadto stosowanie probiotyków ginekologicznych, takich jak Invag, ponieważ zawierają one szczepy bakterii kwasu mlekowego, co pozwala odbudować równowagę flory bakteryjnej pochwy.

Infekcje intymne są przyczyną nie tylko dolegliwości fizycznych, ale z racji swojej natury także powodują u kobiety dyskomfort psychiczny. Warto im więc zapobiegać, aby nie narażać się na ryzyko i czuć się swobodnie w każdej sytuacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here