Biżuteria srebrna

Szkatułka jest jak kufer ze skarbami. Pełna błyskotek, niedbale zostawionych. Niestety takie traktowanie biżuterii źle wpływa na jej jakość. Jak zatem srebrna biżuteria powinna być przechowywana? Ustalmy to teraz!

Pudełko, szkatułka czy woreczki?

Srebrna biżuteria może być trzymana np. w szkatułce/kuferku, pudełku bądź w woreczkach. Obecnie szkatułki wykonuje się z różnych materiałów. Przestrzegamy, że te zrobione ze szkła czy metalu to strzał w kolano. Co z tego, że pięknie się prezentują, jeżeli srebro ich nie znosi? Z drugiej strony godne polecenia jest oczywiście drewno. Pod warunkiem, że nie było ono lakierowane. Zadbajmy również o to, żeby szkatułka bądź kuferek miały przegródki.

Dobrym rozwiązaniem, kiedy zastanawiamy się, gdzie umieścić nasze precjoza, jest także pudełko wyścielone miękką tkaniną. Jak nietrudno się domyślić, mile widziane są również jubilerskie pudełka. Unikajmy jedynie plastiku.

Niezależnie od tego, co wybierzemy: szkatułkę czy pudełko, niech w środku znajdą się saszetki. Mowa o saszetkach, które absorbują wilgoć i wypełnione są specjalnym żelem. Zresztą podobnie zadziała ryż. Natomiast układaniu biżuterii na wacie trzeba powiedzieć stanowcze „nie!”.

Nasze błyskotki możemy również przechowywać w woreczkach. To ochrona przed wilgocią i powietrzem. Przy czym nie muszą to być koniecznie woreczki próżniowe. W zupełności wystarczą najzwyklejsze woreczki strunowe. Jeżeli mamy, możemy równie dobrze wykorzystać woreczki lniane, z organzy bądź bawełniane. Przy czym, zanim biżuteria ze srebra trafi do woreczka, trzeba wyczyścić ją suchą szmatką.

O tym nie zapominaj!

Biżuteria srebrna musi być posegregowana. A jeżeli jest taka potrzeba – rozwieszona.  W ten sposób uchronimy ją przed mechanicznymi uszkodzeniami. Rozdzielenie kolczyków od bransoletek, wisiorków czy łańcuszków i przechowywanie ich w osobnych przegródkach zapobiega rysowaniu, a przede wszystkim udaje nam się utrzymać porządek. Nie musimy za każdym razem rozplątywać poszczególnych rzeczy. To z kolei nie naraża kosztowności na zniszczenie oraz oszczędza nasz czas i nerwy. Poza tym dzięki wprowadzeniu ładu unikamy też procesów chemicznych, które znacznie zmniejszają jakość ukochanych błyskotek. A jeżeli nasza biżuteryjna kolekcja jest naprawdę bogata, warto rozważyć uporządkowanie jej zgodnie z przyjętym kluczem. Możemy kierować się rodzajem biżuterii bądź stylem, częstością użytkowania czy kolorystyką. Wszystko zależy od tego, co uważamy za wygodniejsze.

Co jeszcze ma znaczenie? Srebrna biżuteria nie lubi wilgoci, dziennego światła oraz różnego rodzaju chemicznych substancji. Dlatego nie powinna być trzymana w łazience. Nie wolno jej także zostawiać na komodzie stojącej blisko okna lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Również towarzystwo np. kosmetyków nie jest mile widziane. Warto wziąć sobie te rady do serca, bo dzięki ich wdrożeniu, nasze łańcuszki, kolczyki czy bransoletki nie będą się utleniały w ekspresowym tempie. Co to oznacza w praktyce? Nie będziemy musieli zmagać się początkowo z żółtymi plamami, a później z czernieniem biżuterii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here