Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną

Analizując branżowe fora internetowe, można tam znaleźć powtarzające się pytania: kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną. Zadawane są najczęściej przez przedsiębiorców, którzy chcąc sprostać wymogom prawa, rozpoznają sytuację i szukają informacji, jaki rodzaj odzieży powinni zapewnić pracownikom. Jak to jest w rzeczywistości? Czy na pracodawcy ciąży obowiązek dostarczania pracownikom odzieży ochronnej? W świetle przepisów prawa tak właśnie jest.

Dowiedz się kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną

Odzież ochronna, nazywana również odzieżą roboczą lub BHP musi być stosowana zawsze wtedy, kiedy wymaga tego specyfika pracy. Na każdym stanowisku istnieją pewne ryzyka i zagrożenia dla pracownika. Aby je wyeliminować lub się przed nimi chronić, należy stosować dedykowaną odzież ochronna. Taka odzież ma minimalizować szkodliwy wpływ warunków pracy, zabezpieczając ciało pracownika. Przykładem odzieży ochronnej mogą być spodnie robocze, wykonane z grubego i wytrzymałego materiału. Takie spodnie noszą robotnicy budowlani, drogowi czy mechanicy.

Odzież ochronna może występować w wielu rodzajach, a każdy z nich jest przeznaczony do innych grup zawodowych, a także na inne pory roku. Ubrania ochronne na lato muszą nie tylko zapewniać bezpieczeństwo, ale również komfort termiczny, umożliwiając swobodną wentylację ciała. To samo dotyczy odzieży roboczej na zimę. Tu jednak liczy się właściwa izolacja termiczna i przeciwwilgociowa, tak aby niskie temperatury i wysoki poziom wilgotności nie doprowadził do wychłodzenia organizmu.

A co kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną i nie podporządkowuje się temu?

W każdym zakładzie pracy mogą znaleźć się jednostki, które świadomie lub nieświadomie nie stosują się do zaleceń BHP. Najczęściej dotyczy to ignorowania nakazu noszenia odzieży ochronnej. Co w takich przypadkach może zrobić pracodawca? Po pierwsze może ustnie upomnieć pracownika i zobligować go do założenia stroju. Jeśli to nie pomoże, może upomnieć go pisemnie i stosowną notatkę wpiąć do akt osobowych. Może również udzielić nagany, a w uzasadnionych przypadkach, również zwolnić takiego pracownika z pracy w trybie natychmiastowym. Powodem tego jest nieprzestrzeganie zasad BHP i narażanie swojego zdrowia i życia na wypadek.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here