Kryminały na długie wieczory – TOP 3

W ostatnich miesiącach na rynek wydawniczy trafiło wiele interesujących kryminałów i książek sensacyjnych. Sprawdziliśmy, po które warto sięgnąć i mamy swoje typy. Oto polecane thrillery i kryminały – wśród nich m.in. kolejna powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk, „Paranoja”.

Jeśli szukasz interesujących książek na nadchodzące długie jesienno-zimowe wieczory, mamy kilka propozycji. Kryminały będą idealną rozrywką na tę mroczną aurę, gdy chętniej spędzamy wolny czas w domu niż na zewnątrz. Oto nasz subiektywny TOP 3 – to proza na wysokim poziomie, ale zarazem taka, którą świetnie się czyta.

Katarzyna Berenika Miszczuk – „Paranoja”

Najnowsza powieść, „Paranoja”, to kontynuacja popularnej „Obsesji”. Miszczuk ma na koncie już wiele bestsellerów, m.in. serię „Kwiat paproci” czy „Wilczycę”, za którą otrzymała nominację do Nagrody Nautilus – to plebiscyt czytelników na najlepszy polski fantastyczny utwór literacki. Autorka napisała już 14 powieści, które po prostu czyta się błyskawicznie – nie inaczej jest z najnowszą powieścią.

W premierowej książce umiejętnie poprowadziła intrygującą fabułę oraz stworzyła przekonujących bohaterów z krwi i kości. Pisarka zwykle wciąga czytelnika w zgrabnie nakreśloną intrygę – tak też jest i w „Paranoi”. Książka sprawdzi się na długie wieczory jako odskocznia od codzienności i pracy.

W Warszawie dochodzi do serii dziwnych samobójstw, które uważnie analizuje lekarz medycyny sądowej, Marek Zadrożny. Ma na ich temat inne zdanie niż policja – według niego są one dość niejednoznaczne. Poza tym część ofiar ma przy sobie… czerwoną nitkę, która go intryguje. Pytanie, kto ma rację – może lekarz popada już w paranoję? Podobnie jak lekarka psychiatrii, która właśnie wraca z wakacji, uciekając przed tajemniczym wielbicielem. Czy aby na pewno?

Remigiusz Mróz – „Nieodnaleziona”

Drugą z polecanych przez nas powieści jest nowość od króla polskich kryminałów – „Nieodnaleziona” Remigiusza Mroza. Autor przyzwyczaił nas już, że wymyka się wszelkim ramom – tym razem otrzymujemy od niego thriller psychologiczny. Opowiadana przez niego historia dotyczy życia Damiana Wernera, który od wielu lat przeżywa zniknięcie swojej narzeczonej. Jako życiowy cel wyznacza sobie jej odnalezienie – pytanie jednak, czy nie miała przed nim tajemnic.

Mróz wydał tak wiele książek, że ich liczba robi wrażenie – poza tym niemal każda tuż po premierze zostaje okrzyknięta bestsellerem. „Nieodnaleziona” porównywana jest nawet do powieści cenionych pisarzy zagranicznych, a sam Mróz uznawany za gwiazdkę polskich thrillerów i kryminałów. Nowa książka wciąga już od pierwszych stron, a poza tym autor kolejny raz udowadnia, że potrafi zaskoczyć.

Paulina Świst – „Karuzela”

Autorka popularnych powieści – „Podejrzanego”, „Prokuratora” i „Komisarza” – to jedna z poczytniejszych polskich pisarek. Tematyka, którą porusza, jest jej świetnie znana, bo prowadzi kancelarię adwokacką i specjalizuje się w prawie karnym. W swojej twórczości dzieli się doświadczeniem zawodowym, zdradzając sekrety i tajemnice wymiaru sprawiedliwości.

W „Karuzeli” nakreśla historię dwojga młodych adwokatów, przyjaciół od czasów studenckich. Teraz, po latach, kusi ich perspektywa dużych – budzi to pożądanie, chęć zysku, ale i namiętności. Co ważne, bohaterom powieści nie układa się prywatnie – mąż Oli to hazardzista trwoniący jej pieniądze, a żona Piotra właśnie przeszła załamanie nerwowe. Ola z kolei uzależniła się od używek, a Piotr nigdy nie potrafił być stały w uczuciach.

Mimo wszystko Piotra i Olę nagle zaczyna coś łączyć, a to z kolei nie ułatwia i tak skomplikowanych relacji wszystkich bohaterów. Wspólnie zaczynają działać także zawodowo, ale niekoniecznie zgodnie z prawem – wykorzystują kontakty z przestępcami, aby zarobić więcej. Wszystko jednak nagle się psuje i Ola zostaje aresztowana, a Piotr ucieka. To jednak dopiero początek fabuły, a prawdziwa karuzela zacznie się niebawem…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here