Wino musujące a szampan- czy to to samo?

Dla laików, nie ma większego znaczenia rodzaj wina. Zwykły człowiek ma świadomość, że wina są białe, czerwone, a także wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie. Lecz ta świadomość to zaledwie początek. Znawcy i degustatorzy win potrafią na podstawie smaku i zapachu wskazać dokładną markę wina, a często także rocznik. A czy wino musujące i szampan to jest to samo? Czy może zupełnie różne gatunki alkoholu?

Szampan i wino musujące, czym się różnią?

Oba są winami musującymi, jednak jak rozróżnić, czy kupiliśmy zwykłe wino musujące czy prawdziwego szampana? W pierwszej kolejności warto sprawdzić gdzie wino zostało wyprodukowane, ponieważ prawdziwy szampan produkowany jest wyłącznie w Szampanii, regionie północno- wschodniej Francji. Ale pochodzenie to nie wszystko.

Jakie warunki musi spełnić wino musujące żeby być szampanem?

Wiele zależy od tego, z jakich winogron zostało ono wyprodukowane. Żeby wino mogło zostać uznane jako szampan, musi być zostać wytworzone z trzech szczepów winogron. Są to: chardonnay, pinot noir oraz pinot meunier. Szampan jest nasycony dwutlenkiem węgla, jednak nie jest to sztuczne nasycenie. Dwutlenek węgla pojawia się na skutek podwójnej fermentacji, do jakiej dochodzi na skutek dojrzewania wina w butelce. O tym, czy mamy do czynienia z szampanem czy zwykłym winem musującym możemy przekonać się również patrząc na cenę. Prawdziwy, oryginalny szampan to znacznie wyższy wydatek niż wina musującego, a do tego na jego etykiecie wyraźnie zostaną zaznaczone szczepy winogron.  Wina musujące są zdecydowanie tańsze i często produkowane są dokładnie z tych samych szczepów winogron, a nasycenie dwutlenkiem węgla jest naturalne. Sęk w tym, że wina musujące produkowane są w innych niż Szampania regionach, a nawet krajach. Kupując wino musujące na wineavenue24.pl można wybrać najlepszej jakości trunki, których smak będzie równie doskonały jak smak oryginalnego szampana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here