Znanych jest wiele ziół, wpływających na prawidłową pracę organizmu człowieka oraz zwierząt. Każdy z nas miał do czynienia z ziołami na żołądek, wątrobę, na kaszel, przeziębienie i inne codzienne dolegliwości. Czy wiesz, że istnieją również zioła poprawiające pracę mózgu? Oprócz usprawnienia funkcjonowania tego narządu, zioła mogą wpłynąć na poprawę funkcji mózgowia w chorobach takich jak choroba Alzheimera czy depresja. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Szałwia
Ta przyprawa znana z ostrego zapachu może wpłynąć na poprawę procesów poznawczych czyli przetwarzanie w układzie nerwowym, informacji odbieranych z otoczenia oraz odpowiadania na nie poprzez reakcję. Badania naukowe sugerują, że szałwia zawiera związki, korzystnie wpływające na te procesy. Szałwię możesz spożywać w postaci naparu lub jako przyprawy do masła, mięsa, sosów i zup.
Kurkuma
Kurkuma stosowana była od tysięcy lat i jest nadal popularna w medycynie ajurwedyjskiej. Nic w tym dziwnego, gdyż ta żółta roślina przyprawowa posiada bardzo duży potencjał antyoksydacyjny. Dzięki temu, systematycznie spożywana, chroni komórki naszych ciał przed nadmiernym utlenianiem i stanami zapalnymi. Naukowcy w 2010 r stwierdzili, że kurkuma ma wpływ na hamowanie choroby Alzheimera, ponieważ oczyszcza mózg z beta-amyloidów, które powodują występowanie ej choroby. Dodatkowo kurkuma może hamować rozpad komórek mózgowych.
Miłorząb japoński
To roślina o charakterystycznych liściach rodem z prehistorii, której prakuzyni sąsiadowali z dinozaurami. Na szczęście nie musimy cofać się w przeszłość, aby ja zdobyć. Dostępna jest w każdym sklepie zielarskim. Miłorząb stosowany jest często w medycynie chińskiej. Poprawia on bowiem krążenie krwi, w szczególności w mózgu. Dzięki temu komórki mózgu są odpowiednio natlenione oraz odżywione. Zioło to w szczególności polecane jest osobom starszym, cierpiącym na demencję.
Ashwagandha
Kolejnym ajurwedyjskim ziołem jest Ashwagandha. Badania donoszą, że zioło to może wywierać hamujący wpływ na tworzenie się złogów beta-amyloidu w mózgu, przyczyniających się do wystąpienia choroby Alzheimera. Ashwagandha zmniejsza stres oksydacyjny, na który narażone są komórki mózgu, co wpływa hamująco na postępowanie demencji.
Różeniec górski
To jeden z adaptogenów, czyli roślin zwiększających odporność organizmu na stres wywołany czynnikami z otoczenia. Systematyczne stosowanie preparatów czy przetworów z różeńca górskiego wpływa na poprawę samopoczucia, łagodzi stany lękowe i depresyjne. Wpływa na usprawnienie pracy mózgu, zwiększa koncentrację oraz ułatwia uczenie się. Poprawia funkcje poznawcze.
Melisa
Melisa znana jest jako zioło działające uspokajająco, rozluźniająco. Jest to delikatny środek ułatwiający zasypianie oraz łagodzący stany lekowe. Naukowcy stwierdzili również, iż systematycznie zażywany ekstrakt z melisy poprawia procesy zapamiętywania, uczenia się i rozumienia.
Warto zastosować taką ziołową terapie naszym zmęczonym mózgom.