Zarządzanie relacjami z klientem – dlaczego jest tak istotne?

Nie bez powodu zarządzanie relacjami z klientem jest jednym z tych pojęć, które coraz częściej pojawiają się w literaturze branżowej oraz w praktyce biznesowej. W ostatnich latach nastąpiły znaczące zmiany w sytuacji rynkowej i gospodarczej na całym świecie.

Zarządzanie relacjami z klientem… czyli co?   

Nie ma rozwiązań doskonałych i niewymagających pracy od przedsiębiorcy. Tylko osoby zadowolone z konkretnych produktów  i usług będą zainteresowane dalszą współpracą oraz skore do polecania danej firmy innym osobom.

W odpowiedzi na potrzeby konsumentów narodziło się więc pojęcie zarządzania relacjami z klientem. Zarządzanie relacjami z klientem najłatwiej zdefiniować jako proces budowania z nim trwałej więzi, opartej nie tylko na czerpaniu korzyści z jego pozyskania i utrzymania, ale i spełnianiu jego oczekiwań względem konkretnej usługi.

Customer relationship management (CRM) jest zatem oparty na nieustannym monitorowaniu i analizowaniu zachowań konsumentów względem konkretnych działań marki. W dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystywane jest w tym celu specjalne oprogramowanie, dopasowane do profilu działalności.

Tendencje dominujące w XXI wieku

Dlaczego stawianie relacji między konsumentem i przedsiębiorcą na pierwszym miejscu jest tak ważne? Z powodu nieustannie narastającej konkurencji, globalizacji gospodarki, a także coraz większej świadomości i oczekiwań klientów co do poziomu świadczonych usług. Obecnie konsumenci stają przed szerokim wyborem, co przekłada się na potrzebę podtrzymywania relacji i budowania lojalności konkretnego klienta wobec danego przedsiębiorcy.

Tylko te firmy, które będą w sposób racjonalny i przemyślany wpływać na swoje relacje z nowymi oraz stałymi klientami utrzymają ich przy sobie i sprawią, że nie będą chcieli oni korzystać z oferty konkurencji.

________________________________________________________________________________

Bądź o krok przed konkurencją  – naucz się skutecznie zarządzać relacjami ze swoimi klientami i daj im coś więcej niż sam produkt. Poświęć im swój czas, reaguj na ich uwagi i na ich potrzeby, buduj z nimi stałą relację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here