Zarządzanie Realizacją Produkcji - system MES

Produkcja jest wymagającym obszarem, który w bezpośredni sposób przekłada się na kondycję, rozwój i wizerunek całego przedsiębiorstwa. Rosnące wymagania konsumentów i duża konkurencyjność na rynku sprawia, że konieczne jest dopracowanie procesów produkcyjnych do perfekcji, przy jednoczesnej optymalizacji czasu wytwarzania towarów i zmniejszeniu kosztów. System MES pozwala na zmodernizowanie działania całej produkcji i ma wpływ na strefę biznesową.

System MES w praktycznym zastosowaniu

System kontroli procesów produkcyjnych staje się standardem obowiązującym nie tylko w dużych, ale i średnich przedsiębiorstwach. Kontrola wszystkich procesów produkcyjnych wymaga zastosowania odpowiednich procedur – dobrze jeśli te mają swoje źródło w bieżących informacjach szybko identyfikujących błędy, przestoje czy inne istotne dane.

System MES opiera swoje działanie na innowacyjnych rozwiązaniach z dziedziny automatyki i informatyki. Zbiera dane dotyczące poszczególnych stanowisk pracy i działania maszyn oraz na bieżąco przekazuje je czy to nadzorującym pracę produkcji pracownikom, czy też bezpośrednio do całego systemu firmy. W praktycznym przełożeniu system MES pokazuje bieżący stan wykonania prac produkcyjnych, wskazując na pojawiające się trudności i nieprawidłowości. Zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie analizy najważniejszych wskaźników mających wpływ na efektywność produkcji, a ponadto pokazuje wykorzystanie potencjały poszczególnych działów i całej linii.

Funkcjonalność systemu MES

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną produkcję bez solidnego systemy zarządzania. Wynikająca z wysokich oczekiwań rynkowych i dużej konkurencyjności potrzeba zwiększenia efektywności bez uszczerbku na jakości skłania współczesnych przedsiębiorców do korzystania z najnowocześniejszych technologii. System MES spełnia swoje zadanie niezależnie od wielkości i charakteru produkcji. Jest odpowiedni dla zakładów o różnej specyfice branżowej i wielkości produkcji.

Pozwala on na kierowanie każdym elementem produkcji i na każdym obszarze. W praktycznym ujęciu to nie tylko zadanie wskazujące na nieprawidłowości, ale też i śledzące przebieg całego procesu wytwarzania, kontrolujące przepływ materiału i aktualizujące np. stany magazynowe czy bieżące zapotrzebowanie. Wprowadzenie systemu MES wspiera rozwój przedsiębiorstwa i wpływa na jego markę.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here