Zapalenie dróg moczowych

Zapalenie dróg moczowych to dolegliwość wyjątkowo uciążliwa dla pacjenta. Towarzyszące jej objawy takie jak m.in. skąpomocz wraz z silnym parciem na pęcherz oraz ból i uczucie pieczenia podczas oddawania moczu często uniemożliwiają podejmowanie codziennych aktywności, zwłaszcza jeśli występują w zaawansowanym stadium schorzenia. U chorych bardzo często dochodzi też do utraty kontroli nad pęcherzem, co generuje kolejne trudności. W związku z tym, że dolegliwość często powraca, aby uniknąć jej ponownego wystąpienia, konieczne jest podjęcie odpowiednich metod leczenia oraz wdrożenie działań profilaktycznych mających na celu wyeliminowanie przyczyn odpowiedzialnych za jego rozwój.

Przyczyny zapalenia dróg moczowych

Mianem zapalenia dróg moczowych określa się stan zapalny toczący się w obrębie układu moczowego, najczęściej pęcherza, wywołany obecnością bakterii w drogach moczowych. W skrajnych przypadkach drobnoustroje mogą zostać poprzez moczowód przeniesione do nerek, wywołując bardzo niebezpieczne dla pacjenta odmiedniczkowe zapalenie nerek. W zdecydowanej większości wypadków za rozwój stanu zapalnego dróg moczowych odpowiadają bakterie E-coli in. pałeczki kałowej, występujące powszechnie w jelicie grubym, które przeniesione w pobliże ujścia cewki moczowej, wnikają w jej głąb, zaczynając się namnażać, co prowadzi do zakażenia układu moczowego. Ze względu na budowę anatomiczną, na rozwój stanu zapalnego zdecydowanie bardziej narażone są kobiety, u których odległość pomiędzy cewką moczową a odbytem jest krótsza niż u mężczyzn. Do przeniesienia pałeczek kałowych w okolice ujścia cewki moczowej może dojść na skutek niewystarczającej higieny lub niewłaściwie wykonywanych czynności higienicznych. Zakażeniu sprzyja także aktywność seksualna oraz stosowanie środków antykoncepcyjnych w postaci preparatów plemnikobójczych.

Zapalenie dróg moczowych – zapobiegaj nawrotom!

Zapalenie dróg moczowych to dolegliwość, która często nawraca. W celu zmniejszenia ryzyka jej ponownego wystąpienia warto przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę odpowiedzialną za rozwój stanu zapalnego, co umożliwi podjęcia odpowiednich metod leczenia. Warto pamiętać o tym, że samo ustąpienie lub złagodzenie objawów zakażenia dróg moczowych nie zawsze świadczy o braku obecności drobnoustrojów w układzie moczowym. Może się bowiem zdarzyć, ze zakażenie w pierwszej fazie będzie przebiegać bezobjawowo. Dlatego też konieczne jest wdrożenie odpowiednich metod leczenia, które pomogą całkowicie usunąć bakterie odpowiedzialne za rozwój schorzenia.

Aby ograniczyć ryzyko ponownego wystąpienia stanu zapalnego układu moczowego, warto też podjąć działania profilaktyczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się bakterii. Jednym z najskuteczniejszych jest higiena intymna. Przestrzeganie jej zasad w znacznym stopniu ogranicza bowiem rozprzestrzenianie się bakterii. Poza częstym myciem okolic intymnych bardzo istotną rolę odgrywają tu produkty higieniczne. Szczególnym ich rodzajem są wkładki, przeznaczone dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu, który bardzo często współwystępuje z zapaleniem dróg moczowych. Tego rodzaju produkty dzięki wysokiej chłonności zapewniają przyjemne uczucie suchości i komfortu w każdej sytuacji, dodatkowo niwelując nieprzyjemne zapachy. Stanowią idealne rozwiązanie dla pacjentów zmagających się z chwilową utratą kontroli nad pęcherzem wynikającą z rozwoju stanu zapalnego dróg moczowych.

Bibliografia:

1.            Drabczyk R. Zakażenie układu moczowego. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego. Data dostępu: 08.07.2019 r.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here