Wynalazki ułatwiające korzystanie z kominka

0
707

Ujarzmienie ognia i danie mu dostępu do ludzkich siedzib było przełomem. Organizowane domostwa, powstałe na kanwie rewolucji, która zaszła w okresie neolitu, zmieniały się sukcesywnie pod wpływem obecności w ich centrum paleniska. Otwartego i niebezpiecznego.

Dzisiejsze rozwiązania są wynikiem zastosowania najnowocześniejszych technologii, materiałów i pomysłów projektantów.

Działania proekologiczne

Wprowadzenie nowych paliw było koniecznością niesioną falą ruchów proekologicznych i chęci zoptymalizowania nakładów na ogrzewanie. Pellet i brykiety z biomasy odpadowej stały się przebojem, który nie stracił nic ze swej wielkiej popularności.

Piece o wielu możliwościach adaptacyjnych

Technologie zastosowane w budowie kominków są na tyle skalowalne, że pozwalają na zastosowanie wielu rodzajów paliw w jednym urządzeniu. Nawet tak niecodzienna zmiana, jak przejście z opalania drewnem na pellet. W chwili dopalenia się resztek drewna kominek może automatycznie przełączyć się na spalanie pelletu.

Czyste spalanie

To funkcja zwiększająca sprawność kominka i dbająca o czystość kanałów dymowych oraz przejrzystość szyby zamontowanej w drzwiach. Konstrukcja paleniska w zaplanowany sposób organizuje ruch gorącego powietrza wewnątrz komory spalania. Tworzy kurtynę przed drzwiami, chroniąc szybę przed osadzaniem nagaru. Drugi kanał dodatkowego i podgrzanego powietrza zewnętrznego kierowany jest tuż nad płomienie. Wydatek energetyczny strugi rozgrzanych cząsteczek tlenu powoduje dopalenie gazów wydobywających się z drewna podczas spalania. Niespożytkowane gazy zawierają duże ilości węgla w postaci sadzy i osadzają się na ściankach wnętrza komory spalania oraz komina.

Gdzie można skonsultować wszystkie szczegóły?

Fachowe doradztwo prowadzi dostawca kominków produkcji krajowej i dwóch skandynawskich firm z tradycjami. Na portalu manufaktura-kominkow.pl można zapoznać się ze stylistyką norweską JØTUL oraz osiągnięciami wyłącznie duńskich projektantów kompanii Scan.

Krajowe wzornictwo prezentuje firma Ignis produkująca kominki wejherowo na indywidualne zamówienia. Segment premium branży kominkowej ma więc mocną reprezentację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here