Jak wybrać płot ogrodowy – poradnik dla kupującego!

Ogrodzenie to szalenie istotny element dla naszej działki – zapewnia bezpieczeństwo, intymność, wyznacza granice posesji, a w większości przypadków jest także elementem, który posiada dodatkowe walory estetyczne w ogrodzie i poza nim. Płoty ogrodowe znajdziemy dzisiaj w większości dużych sieci marketów budowlanych, popularne stają się też zakupy online. Panele ogrodowe drewniane, bo na tych postanowiliśmy się dzisiaj skupić, warto dobierać w oparciu o prosty schemat. Zapraszamy!

Jak zrobić płot ogrodowy spełniający rzeczywiste potrzeby domowników?

Określenie celu, jakiemu służyć ma płot drewniany ogrodowy jest kwestią kluczową. Ogrodzenie posesji przed osobami trzecimi wymaga solidnego płotu panelowego drewnianego, czyli tzw. płotu lamelowego. Ma on zwarte sztachety i wysokością sięga ponad 2 m. Zapewnia odpowiedni poziom ochrony przed nieproszonymi gośćmi i jest nietransparentny, więc domownicy mają zapewnioną intymność.

Jeśli chodzi nam jedynie o częściowe zasłonięcie przed okiem wścibskich sąsiadów, można pomyśleć o parkanie drewnianym lub osłonie ogrodowej drewnianej, czyli poprzecznie ułożonych sztachet na niskim murku wykonanym z kamienia. Taki płot ogrodowy nie sprawia wrażenia zamkniętej przestrzeni i nie wprowadza monotonii. Płot z paneli drewnianych, wspomniany wcześniej, zamyka nieco ogród na świat zewnętrzny i w przypadku małych powierzchni może nawet wprowadzać wrażenie lekkiej klaustrofobii. Architekci krajobrazu zdecydowanie polecają ogrodzenie chociaż w części transparentne, np. płot ażurowy drewniany.

plot lilo

plot ula

plot doris

Fot. Płoty ogrodowe drewniane Bdburchex

Jeśli chcemy uniknąć wizyty niewielkich zwierząt, w tym szkodników, to zdecydowanie wystarczy nam tzw. płot ogrodowy myśliwski. Jego wysokość nie przekracza zwykle 50 cm, sztachety oddalone są od siebie o kilka centymetrów – to ogrodzenie częściej spotykamy np. w ogródkach działkowych, ale niektórzy posiadacze domów jednorodzinnych, wzorując się na domach z USA, także w ten sposób ogradzają posesję.

Ile kosztuje płot drewniany?

To kolejna rzecz, jaką musimy oszacować, zanim wybierzemy się na zakupy ogrodzenia. Płoty ogrodowe występują w dosyć dużym spektrum cenowym na naszym rynku. Dla tego zestawienia, ograniczyliśmy się do oferty polskich producentów płotów ogrodowych, wybierając wyroby wyłącznie sosnowe, impregnowane ciśnieniowo. Za jeden moduł o wymiarach 180 x 180 cm płotu drewnianego ogrodowego przyjdzie nam zapłacić od ok. 50 do nawet ponad 250 zł. Skąd ta rozbieżność? Wynika ona z designu, np. jak ułożone są panele ogrodowe drewniane, czy występują w nich elementy ażurowe, zdobienia w formie łuków lub geometrycznych ścięć. Za niskie płoty ogrodowe myśliwskie musimy zapłacić od ok 25 do 75 zł za moduł.

Furtka ogrodowa drewniana – jak dobrać?

Zgodność wymiarów czy koloru furtki drewnianej do ogrodzenia to oczywiście sprawa jasna. Jednak mając od wyboru kilka wariantów, wybierz ten, który będzie cechował się najbardziej solidnym wykonaniem. Grube, masywne elementy drewniane, mocne okucie ze stali nierdzewnej, miejscowe wzmocnienia z blachy – to szczegóły w budowie furtki ogrodowej drewnianej, które powinny przyciągnąć Twoją uwagę. Element ten jest w częstym użyciu, nieustannie narażony jest na uderzenia i wibracje, musi więc spełniać wysokie wymagania wytrzymałościowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here