Trzymasz pieniądze na koncie oszczędnościowym? Policz, ile zyskasz

Gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym jest popularne wśród Polaków. Taka forma oszczędzania uznawana jest bowiem za najbardziej bezpieczną. Ale czy dochodową? Policz, ile wynoszą aktualne zyski i sprawdź, jak zwiększyć ich wysokość.

Chociaż Polacy zarabiają coraz więcej, na systematyczne oszczędzanie nie decydują się wszyscy. Wynika to m.in. ze złych nawyków finansowych wypracowanych w przeszłości. Tymczasem warto gromadzić środki choćby na koncie oszczędnościowym. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet – szczególnie, jeśli wybierzesz odpowiedni rachunek, tj. wyróżniający się wyższym oprocentowaniem.

Konta oszczędnościowe – czy dają zarobić?

Rekordowo niskie stopy procentowe utrzymujące się już od marca 2015 roku wpływają nie tylko na kredyty, ale i depozyty. Dlatego konta oszczędnościowe są nisko oprocentowane – średnia wysokość waha się w granicach 1,0-1,5% w skali roku. Nie pozwala to na wypracowanie wysokich odsetek, co pokazuje kalkulator konta oszczędnościowego.

Przykład. Załóżmy, że na konto oszczędnościowe oprocentowane na poziomie 1,00% wpłacasz 1000 zł. Kapitalizacja odsetek na koniec miesiąca przyniesie zysk w wysokości 0,67 zł netto.

Trzeba jednak mieć świadomość, że konta oszczędnościowe wykorzystują mechanizm procentu składanego. Wysokość wypracowanych odsetek doliczana jest do kapitału, dzięki czemu w kolejnym miesiącu na zysk pracuje większa kwota itd.

Jak zyskać więcej na koncie oszczędnościowym?

Chcąc wypracować wyższe odsetki, można na konto oszczędnościowe wpłacać wyższe kwoty. Czasami jednak to nie wystarczy, aby móc osiągnąć lepsze zyski. Co zatem możesz zrobić?

  • Otwórz rachunek oszczędnościowy w innym banku

Chociaż oprocentowanie kont oszczędnościowych nie sięga zawrotnego poziomu, można zwiększyć wysokość wypracowanych odsetek. Dobrym rozwiązaniem jest otwarcie rachunku w innym banku – takim, który proponuje wyższe oprocentowanie.

Można zyskać nawet 2% w skali roku – tak pokazuje kalkulator konta oszczędnościowego, w przypadku otwarcia Konta Oszczędnościowego dostępnego w Toyota Banku. Jest ono dostępne bezpłatnie z Kontem Osobistym, Kontem Wspólnym lub Kontem Jedynym.

Przykład 2. Załóżmy, że kwota depozytu wynosi 50 000 zł. W ciągu miesiąca wysokość odsetek wyniesie 34,17 zł. W przypadku konta oprocentowanego na poziomie 1%, zysk byłby połowę mniejszy.

  • Zwróć uwagę na opłaty związane z rachunkiem osobistym

Nawet, jeśli konto oszczędnościowe jest darmowe, wysokość zysków mogą zaniżać opłaty związane z rachunkiem osobistym. Jeśli miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi kilka zł, przelewy są płatne, wówczas tak naprawdę zysk z konta oszczędnościowego jest żaden.

Jeżeli chcesz oszczędzać, wybierz faktycznie darmowy rachunek osobisty i powiązany z nim bezpłatny rachunek oszczędnościowy.

Gromadząc pieniądze na rachunku oszczędnościowym nie możesz liczyć na bardzo wysokie stopy zwrotu. Warto jednak zdecydować się na takie rozwiązanie – konto motywuje do oszczędzania i pozwala nabyć dobre nawyki finansowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here