Tajemniczy klient – na czym polega ta niecodzienna praca.

Jak zwykli mawiać niektórzy z nas – ciekawa praca dla każdego na pewno się znajdzie, wystarczy tylko dobrze poszukać. Nikt nie powiedział bowiem, że musimy decydować się na najbardziej sztampowe, niewymagające oraz niezbyt dobrze płatne oferty, bowiem zawsze skorzystać możemy z o wiele ciekawszych i nietypowych alternatyw, zwłaszcza w sytuacji, gdy czujemy że mamy ku temu predyspozycje.

Dziś przyjrzymy się nieco bliżej jednej z takich profesji – mowa o tak zwanym „tajemniczym kliencie”. Na czym polega taka praca i jakie wymagania się z nią wiążą? Sprawdźmy!

Jeżeli wierzyć dostępnym w Internecie ofertom pracy, osobą taką może zostać dosłownie każdy z nas. Wystarczy tylko, że dysponujemy odpowiednio dużym zapasem czasu, a także posiadamy szeroko pojęte umiejętności obserwacyjne, które pozwolą nam przeanalizować, a następnie w sposób obiektywny ocenić sytuacje mające miejsce w restauracjach, przedsiębiorstwach, sklepach, biurach, czy obiektach użytku publicznego.

Po pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego, do naszych głównych zadań należeć będzie obserwacja w sposób nierzucający się w oczy danego obiektu, jak też schematów zachowania jego klientów czy użytkowników. Jak mówią specjaliści z firmy MWM Partners prowadzący kursy gastronomiczne, jeśli chodzi o restaurację, to tajemniczy klient m.in. ocenia obsługę, czas wydania posiłku, oraz oczywiście walory smakowe.

Taka praca pozwala bez wzbudzania podejrzeń obserwować jakie decyzje zakupowe podejmują klienci, w jakie obszary sklepu udają się oni najczęściej oraz jak przebiega ich ścieżka zakupowa. Zależnie od specyfiki przedsiębiorstwa, przez które zostaniemy zatrudnieni, konieczne będzie powtarzanie takiej oceny każdego dnia w tym samym obiekcie lub też regularne przemieszczanie się pomiędzy filiami firmy. Po zakończonym dniu pracy wymagane będzie od nas wypełnienie specjalnej ankiety lub kwestionariusza, w ramach którego będziemy zobowiązani dokładnie, rzetelnie oraz zgodnie ze stanem faktycznym odpowiedzieć na zadane nam pytania, podając przy tym możliwie największą liczbę szczegółów.

Najczęściej przed rozpoczęciem swojej pracy, tajemniczy klient proszony jest o zapoznanie się ze scenariuszem obserwacji, w ramach którego uzyskuje informacje o tym, w jaki sposób powinien się zachowywać, aby nie wzbudzać podejrzeń zarówno pracowników jak i konsumentów, jak też jakie czynności wykonywać, aby zmaksymalizować swoją wiarygodność. Niejednokrotnie też osobie takiej przedstawiony zostaje zestaw dokumentów stanowiących swoiste wprowadzenie, w ramach którego będzie ona mogła zapoznać się z demografią okolicy, preferencjami konsumentów, czy też przekrojem grup społecznych lub wiekowych odwiedzających dany przybytek.

Mimo, że praca ta może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie na początku, to wnioskując po opiniach osób, które miały okazję wykonywać ją na przestrzeni ostatnich kilku lat, jest to bardzo ciekawe zajęcie, w przypadku którego wyzwań nigdy nie brakuje i które pozwala znacznie poprawić swoje umiejętności obserwacji, krytycznej analizy, czy też wyciągania wniosków na podstawie zaobserwowanych przesłanek. Szczególnie więc przypadnie ona zapewne do gustu osobom o umyśle stricte analitycznym, które lubią od czasu do czasu pobawić się w detektywa, poszukać wskazówek i przy ich pomocy dojść po nitce do kłębka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here