Stanowiska montażowe - klucz do sukcesu

Dobrze zaprojektowane stanowisko montażowe może być kluczem do szybkiej, sprawnej, wydajnej i bezbłędnej pracy. Pod pojęciem „dobrze zaprojektowane” kryje się kilka rzeczy. Przyjrzyjmy się jakie.

Ergonomia stanowiska montażowego

Ergonomia zajmuje się dostosowaniem środowiska pracy do potrzeb pracownika oraz optymalizacją warunków pracy. Ergonomiczne stanowisko montażu zdecydowanie poprawia wydajność i przyspiesza pracę, ponieważ zmniejsza ilość zbędnych ruchów wykonywanych przez pracowników. Wiele z tych ruchów bywa szkodliwych dla zdrowia pracowników. Pracownik mniej się męczy, maleje również ilość wypadków czy urazów. Co ważne ergonomicznie zaprojektowane stanowisko pracy wpływa również na zmniejszenie ilości popełnianych przez pracowników błędów.

Stanowiska montażowe – Szczegóły są ważne

Stanowiska montażowe mogą być wyposażone w dwa rodzaje oświetlenia – oświetlenie ogólne oraz dodatkowe oświetlenie punktowe, które może służyć do doświetlenia konkretnych miejsc. Ważne aby stanowisko posiadało odpowiednią ilość, rozsądnie rozmieszczonych przyłączy elektrycznych. Zdecydowanie przydadzą się uchwyty na narzędzia, ale również na dokumenty, folie, papier do pakowania i napoje dla pracowników, jeśli specyfika stanowiska pozwala na nim spożywać płyny.

W zależności od realizowanego na nim zadania stanowisko montażowe może mieć blat z gumy, stali nierdzewnej czy innego materiału. Może ono posiadać odpływ cieczy, jeśli elementy będą na nim myte. Materiał samej konstrukcji nośnej stanowiska zależy od obciążenia. Zazwyczaj jest to anodowane aluminium, ale przy bardzo dużych obciążeniach konstrukcja może być stalowa.

Łatwość modyfikacji stanowisk montażowych

Czasami zdarza się że zmiany w planie produkcji wymuszają dostosowanie stanowiska montażowego pod nowe wymagania. Ważne, aby dało się to zrobić stosunkowo łatwo. Dobrym rozwiązaniem są stanowiska montażowe wyposażone w ramy, do których da się mocować dodatkowe profile za pomocą śrub.

Takie rozwiązanie ma dwie podstawowe zalety – po pierwsze montaż czegokolwiek jest dużo łatwiejszy, a po drugie połączenie takie nie jest na stałe. W razie konieczności można powrócić do poprzedniego rozwiązania lub zastosować dowolne inne. W taki sposób można m.in. zwiększyć pojemność skrzynek do przechowywania, dodać przegrody czy półki oraz zamontować dodatkowe oświetlenie.

Możliwość regulacji i modyfikacji jest ważna nie tylko przy dużych zmianach – regulowane półki nad i pod blatem stanowiska montażowego, szuflady w dowolnej konfiguracji oraz regulowana wysokość blatu – mogą przydać się, aby dostosować stanowisko pod konkretnego pracownika, w zależności chociażby od jego wzrostu.

Dodatkowe wyposażenie do stanowisk montażowych

Jednym z dodatkowych wymagań w stosunku do stanowiska montażowego może być wyposażenie go w komponenty umożliwiające pracę z produktami wrażliwymi na wyładowania elektrostatyczne. Komponenty takie to m.in. mata antystatyczna ESD, uziemienie stanowiska czy opaska ESD dla pracownika. 

Niezwykle praktycznym rozwiązaniem są płyty szczelinowe lub perforowane, które montuje się na konstrukcji stanowiska, a które służą do podwieszania specjalnych pojemników czy wieszaków. W pojemnikach tych można przechowywać różne drobne przedmioty. W specyficznych warunkach pracy, np. przy dużym zapyleniu lub wilgoci oświetlenie stanowiska montażowego powinno być zabezpieczone hermetycznymi oprawami, mocowanymi na korpusie metalowymi zamkami.

„Lekkość narzędzi” zapewniają operatorom tzw. balansery. Dzięki nim masa podwieszanych przedmiotów jest równoważona i można je łatwo przemieszczać w kierunku góra-dół.

Źródło: http://meblemalopolska.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here