Jak w estetyczny sposób zabezpieczyć ścianę nad blatem w kuchni

Różne są obecnie trendy w urządzaniu kuchni. Biel powoli traci na popularności, zyskuje grafit, czerń, styl minimalistyczny i powrót do PRL. Wszystkie elementy kuchennego must have muszą jednak do siebie pasować, także ściana między blatem a szafkami.

Ściana nad blatem w kuchni to miejsce newralgiczne. Wciąż narażone na wilgoć, plamy i zachlapania. Ściana w tym miejscu powinna być szczególnie trwała i odporna, ale któż nie życzyłby sobie, by była jednocześnie piękna? Czym pokryć ten niewielki, ale tak istotny fragment ściany, by połączyć praktyczność z niezwykłą formą?

Kamień, beton lub konglomerat 

Wszystkie trzy rodzaje materiałów są trwałe i funkcjonalne, jednak nie w każdej kuchni się sprawdzą. Ani kamień, ani beton nie będą pasować do kuchni wykonanej w naturalnym drewnie, trudno będzie je też wykorzystać w kuchni w stylu art deco. Problemem może być przy niektórych kuchniach także ich waga. O ile konglomerat może być lekki, kamień i beton w jednej lub dwóch płytach nie sprawdzi się na ścianie wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej.

Farba o specjalnych właściwościach 

Zaawansowane badania nad składami farb pozwalają na ich szerokie zastosowanie nawet w miejscach tak mocno narażonych na wilgoć jak ściana nad blatem w kuchni. W pełni zmywalne, dostępne w bardzo szerokiej palecie barw, pozwalają na dostosowanie ich do niemal każdego stylu kuchni. W przypadku farb trzeba jednak zabezpieczyć dodatkowo miejsce styku ściany z blatem, sama uszczelka silikonowa może nie wystarczyć w przypadku lekkich spadów czy nierówności ściany. Co więcej farby nawet jeśli mają dość niejednorodną strukturę, obnażają wszelkie niedoskonałości ścian. Jeśli ściany nie są doskonale wykończone, pokrycie ich nawet kilkoma warstwami farby, nie przykryje widocznych gołym okiem niedoskonałości nawierzchni. 

Szkło i lustro

W nowoczesnych wnętrzach, zwłaszcza zaś tych, gdzie kuchnia bardzo blisko łączy się z salonem, świetnie będzie wyglądać lustro optycznie powiększające przestrzeń pomieszczenia. Dość popularnym od niedawna rozwiązaniem jest stosowanie w przestrzeni między blatem a górnymi szafkami w kuchni płyt szklanych. To ciekawy pomysł, zwłaszcza w kuchniach modernistycznych, gdzie pod szkłem można umieścić kolorową grafikę. Decydując się na takie rozwiązanie, warto na pewno wybierać szkło hartowane, które będzie trwałe i odporne na odpryski czy rysy.

Płytki ceramiczne – uniwersalne rozwiązanie do każdego wnętrza

Płytki Unit Plus White
Płytki Unit Plus White / fot. plytki24.pl

Płytki ceramiczne kładzione są na ścianę nad blatem w kuchniach od wielu lat. Jednak w technice ich produkcji sporo się zmieniło. Dziś płytki są nie tylko jednym z najtrwalszych, ale i stylowych rozwiązań. Pozwalają na ułożenie nad blatem rozmaitych kształtów, są odporne na odpryski, nie zmieniają koloru i bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Można zaprojektować nad blatem barwną mozaikę, można położyć małe, białe lub biało-czarne kwadraty tworząc klimat kuchni włoskiej, ale też zdecydować się na płytki przypominające wzorem drewno lub połyskujące płytki porcelanowe. Cena położenia płytek w kuchni jest przystępna, można więc wybrać droższy wzór i zyskać pewność trwałości i perfekcyjnego wyglądu.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here