Sprzedaż nieruchomości a kancelaria notarialna

Pragnąc sprzedać dom lub mieszkanie warto zapoznać się z wymaganiami prawnymi, jakie należy spełnić przy sprzedaży. Pomocna w tym może być dobra kancelaria notarialna, która będzie służyć radą, a poprzez swoje doświadczenie poprowadzi cały proces sprzedaży szybko i profesjonalnie.

Umowa przedwstępna

Pierwszym etapem sprzedaży nieruchomości jest umowa przedwstępna, która może być zwykłą umową lub umową notarialną. Drugi rodzaj umowy wymaga więcej czasu i jest droższy. Zwykła umowa może powstać w czasie spotkania dwóch stron i wzajemnego ustalenia warunków. W drugi typ umowy zaangażowania jest kancelaria notarialna, która musi wyznaczyć notariusza, który spotka się ze stronami, odbierze dokumenty oraz sporządzi odpowiednią umowę.

Zawierając umowę przedwstępną i finalną w tej samej kancelarii notarialnej można zdobyć niższą cenę sporządzenia obu umów. Zawarcie umowy notarialnej jest korzystniejsze dla stron, ponieważ jeśli któraś ze stron zerwie umowę to druga strona może domagać się swoich praw przed sądem i żądać zadośćuczynienia lub zawarcia umowy finalnej na ustalonych wcześniej warunkach.

Zabezpieczenie transakcji

Umowa przedwstępna zawiera informacje o zadatku lub zaliczce, jaką musi wpłacić kupujący oraz o terminie wpłaty. Kwota ta jest formą zabezpieczenia transakcji. Zaliczka powinna wynosić określoną procentowo wartość nieruchomości. Warto wiedzieć, że jeśli do finalizacji transakcji nie dojdzie, niezależnie od winy stron, kwota zaliczki wraca do kupującego. Sprawa z zadatkiem wygląda inaczej, ponieważ jeśli do sprzedaży nie dojdzie z winy kupującego, kwota zadatku nie zostanie mu zwrócona. Zadatek jest lepszą gwarancją dla sprzedającego, ponieważ silniej wiąże relację pomiędzy sprzedającym, a kupującym.

Koszty aktu notarialnego

Wysokość taksy notariusza jest ściśle określona przez rozporządzenie i nie może przekraczać pewnej granicy. Cena zależy od wartości nieruchomości i wynosi:*wartość nieruchomości powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł to koszty notarialne wysokości 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł*wartość nieruchomości powyżej 1 000 000 do 2 000 000 zł to koszty notarialne wysokości 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł*wartość nieruchomości powyżej 2 000 000 zł to koszty notarialne wysokości 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, ale nie więcej niż 10 000 zł

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here