Rodzaje kagańców dla psów

Dlaczego warto, aby pies nosił kaganiec? Jest to element wyjściowego osprzętu, który w pewnych przypadkach przydaje się psom nawet na codzienne spacery. Jakie są rodzaje kagańców? Sprawdźmy!

Po co psu kaganiec?

Kaganiec dla psa to rodzaj usztywnienia pyska dla psa. Jest on w niektórych sytuacjach przydatny, a w innych wręcz niezbędny. Przepisy polskiego prawa nie definiują wprost, że na spacerach pies musi być wyposażony w smycz, obrożę i kaganiec. Określają jedynie, że należy prawidłowo zabezpieczyć psa, aby utrzymać go przy sobie. Szczerze mówiąc, nie każdy pies ma bardzo łagodny charakter. Wiele psów wyrywa się, atakuje innych ludzi lub zwierzęta, albo po prostu zjadają wszystko, co wpadnie im do pyska. Co więcej — nie reagują one na polecenia. Zatem, jeśli Twój pies nie jest perfekcyjnie wytresowany, nie reaguje na komendy i bywa zagrożeniem dla innych lub dla siebie samego, spraw mu kaganiec — to naprawdę ułatwi Ci codzienne spacery czy odwiedziny gości.

Przed czym zabezpiecza kaganiec?

Kaganiec to coś w rodzaju klatki dla psa, najczęściej metalowej. Dopasowuje się go pod względem rozmiaru zwierzęcia — długości i szerokości jego pyska, a także obwodu szyi. Kaganiec musi ściśle przylegać do pyska psa, ale jednocześnie nie może być zbyt krótki, zbyt długi, za szeroki czy za ciasny. Musi umożliwiać psu rozwieranie paszczy tak, aby mógł ziać, ale utrudniać gryzienie. Kaganiec zabezpiecza głównie przed gryzieniem innych psów i ludzi, ale też częściowo przed polowaniem czy zjadaniem wszystkiego z ziemi.

Jakie są rodzaje kagańców?

  • weterynaryjny — to ciasny kaganiec dla psa z materiału, którego zadaniem jest zaciśnięcie kufy zwierzęcia i uniemożliwienie mu ugryzienia weterynarza czy gryzienia siebie samego podczas wykonywania na agresywnym zwierzęciu zabiegów
  • koszykowy — najczęstszy typ, idealny do spacerów. Wygląda niczym klatka, i może być wykonany z metalu, plastiku lub skóry. Skórzany model jest najbardziej przyjazny dla zwierzęcia, z kolei metalowy — najtrwalszy.
  • zabudowany — wykonany ze skóry kaganiec dla psa, bardzo mocno zabudowany, najlepszy do tresury, szczególnie u psów agresywnych
  • fizjologiczny – lekki, zwykle plastikowy kaganiec dla psa, który ma na celu eliminowanie ryzyka pogryzień, ale umożliwia jedzenie czy picie wody z miski — jest dobry na przykład dla psów, które dużo podróżują lub muszą jeść i pić w towarzystwie innych zwierząt i ludzi

Wybór kagańca zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Nie zawsze psy chętnie pozwalają sobie założyć kaganiec — można zatem spróbować nakładać te miękkie z tkaniny lub skóry tylko na czas treningów, do czasu oduczenia psa niepożądanych zachowań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here