Lilie - prawdziwe królowe każdego ogrodu

Lilie na stałe zagościły na polskich rabatach, bezsprzecznie uznane są za prawdziwe królowe każdego ogrodu. Mnogość kolorów i odmian sprawia, że spełniają wymagania najbardziej wymagających ogrodników oraz można znaleźć odpowiedni gatunek do każdego ogrodu.

Komu zawdzięczamy te kwiaty – pochodzenie lilii

Lilia stanowi element wielu legend oraz mitów. Jednocześnie stanowi symbol kultury chrześcijańskiej. Umiejscowione są na malowiskach i znaleziskach archeologicznych sprzed 4000 lat. Liliowy ornament został odkryty na ruinach pałacu Minosa na Krecie. Cebulki lilii zostały odnalezione w sarkofagach mumii egipskich. O liliach wspomina także Chrystus w swoich przypowieściach. Źródła historyczne podają, że Lilie zagościły w Polsce w średniowieczu, jako pośrednie następstwo wypraw krzyżowych. 

Charakterystyka poszczególnych gatunków lilii

Lilia stwarza botanikom ogromny problem w prawidłowym sklasyfikowaniu wszystkich odmian. Bezsprzecznie, każda z nich jest piękna, jednak największą popularnością cieszą się następujące gatunki lilii:

  • Azjatyckie – najczęściej uprawiane w Polsce,
  • Orientalne – ze względu na klimat, problemowe w uprawie w Polsce, 
  • Drzewiaste – posiada obfity kwiatostan oraz dorasta nawet do 2,5 m wysokości, 
  • Trąbkowe – stanowiące skrzyżowanie martagon i hansoni,
  • Tygrysie – łatwe w uprawie, wytwarza charakterystyczne cebulki powietrzne w kątach liści,
  • Martagon – płatki kwiatów posiada mocno wywinięte w stronę łodygi.

Podstawowe zasady: sadzenie lilii i cebulki lilii

Wyróżnia się dwa podstawowe terminy sadzenia lilii. Dla wczesnych odmian najkorzystniejszą porą jest przełom września i października. Z kolei lilie późno kwitnące można sadzić wczesną wiosną. Optymalna głębokość dołka oscyluje na granicy 10-15 cm, czym większe tym głębiej powinny być umiejscowione. Z uwagi na późniejszy wzrost zaleca się, aby zachować 15-20 cm odstępy. 

Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru oraz słoneczne. Lilie najintensywniej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej i próchnicznej z pH na poziomie 5,5.

Podczas zakupu należy szczególną uwagę zwrócić na wygląd cebuli. Powinna być duża, twarda i zdrowa, pozbawiona uszkodzeń mechanicznych oraz objawów chorób. Takie najwyższej jakości cebulki lilii kupić można tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/lilia/, czyli w sklepie firmy BENEX. Takie cebulki lilii dobrej jakości to gwarancja wzrostu dorodnej lilii przez co najmniej kilka sezonów

Piękne kwiaty a pielęgnacja lilii

Poza wyborem najzdrowszych cenił oraz najodpowiedniejszego stanowiska należy skupić się na zapewnieniu roślinie najlepszych warunków do wzrostu. Lilie są szczególnie narożne na uszkodzenia przez gryzonie, dlatego warto obok posadzić aksamitki lub cesarskie korony, które zapachem odstraszają szkodniki. 

Kwiaty po przekwitnięciu powinny być niezwłocznie usuwane, nie tylko ze względów estetycznych. Roślina wówczas traci cenne składniki mineralne na zawiązanie nasion, a dla lepszego kwitnienia lepiej jeżeli wykorzysta je do wzmocnienia cebuli. 

Najpiękniejsze i najbardziej popularne gatunki

Piękno lilii doprowadziło do wytworzenia ogromnej ilości gatunków lilii. Pretty Woman charakteryzuje się pięknymi, białymi kwiatami. Robert Swanson to lilia drzewiasta, która wzbogaci rabatę o duże żółte kwiaty z pomarańczowym środkiem. Delikatny różowy odcień zapewni odmiana Anastasia. Z kolei Double Sensation, to lilia z oryginalnym kształtem kwiatostanu o różowo białej barwie. Stargazer to lilia orientalna o różowej barwie. Przedstawione odmiany stanowią wyłącznie namiastkę tego, czym można wzbogacić ogród sądząc w nim lilie. 

Lilie mogą być ozdobą każdego ogrodu, nawet osób rozpoczynających swoją przygodę z roślinami. Łatwość pielęgnacji oraz szybkość rozmnażania umożliwia stworzenie liliowego raju w każdej części Polski. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here