Czy można podawać dorosłemu psu karmę dla szczeniąt

Duży, mały, kudłaty, kundelek, rasowy czy starszy – psy różnią się od siebie pod wieloma względami i dlatego dobranie do ich preferencji odpowiedniego sposobu odżywiania jest tak ważne. Dlaczego warto zwracać uwagę na to, dla jakiego psa karma jest przeznaczona?

Różnica między karmami

Podobnie jak u człowieka, również u zwierząt zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Szczenięta rosną i rozwijają się bardzo intensywnie, przez co ich pożywienie powinno być nawet dwa raz bardziej kaloryczne niż w przypadku psów dorosłych. Jednak pomimo szybkiego przybierania na wadze ich układ pokarmowy dojrzewa znacznie później, dlatego też karma powinna być przygotowana z łatwo przyswajalnych produktów najwyższej jakości, które nie będą dodatkowo obciążać wciąż jeszcze bardzo wrażliwego brzuszka. Karma dla młodych psów zawiera również odpowiednio wyższą ilość wapnia, białka oraz witamin, niezbędnych do prawidłowego wzrostu oraz zachowania mocnych kości.

Czego potrzebują dorosłe psy?

U dorosłych psów zmienia się zapotrzebowanie na niektóre elementy znajdujące się w pożywieniu, ponieważ przede wszystkim już nie rosną. Choć dojrzałe czworonogi też mogą być ruchliwe i pełne wigoru nawet do późnej starości, to często nie są już aż tak aktywne, przez co zużycie kalorii przez ich organizm jest znacząco niższe niż w przypadku szczeniąt. Dlatego tez podawanie wysokokalorycznej karmy dorosłemu psu, spędzającemu większość dnia na poduszce, może doprowadzić do otyłości zwierzęcia, a w konsekwencji nawet do pojawienia się chorób zagrażających jego życiu.

Zbilansowana karma dla dorosłego psa

Aby twój ulubieniec zachował zdrowie i energię jak najdłużej, postaw na odpowiednio zbilansowane pożywienie, pokrywające całe dzienne zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Przygotowana przez doświadczonych specjalistów karma dla psa Friskies Adult, która zawiera m.in. wysokiej jakości białko, witaminy czy kwasy tłuszczowe Omega, jest dostępna w wielu wariantach, dzięki czemu z łatwością dobierzesz odpowiedni rodzaj do wymagań, wielkości, kondycji czy stanu zdrowia twojego czworonoga.

Karma dla dorosłych psów o specjalnych zapotrzebowaniach

A co z dorosłymi bardzo aktywnymi albo pracującymi psami? Ich zapotrzebowanie na energię i witaminy są szczególne. Właśnie dlatego też karma powinna zawierać więcej węglowodanów oraz witamin z grupy B i E. Z kolei psy o bardzo dużych rozmiarach (dog, bernardyn) potrzebują więcej witaminy D oraz składników mineralnych wzmacniających kości. Karmy przeznaczone dla ras olbrzymich wyróżniają się także znacznie większymi kawałkami (granulkami), co sprzyja właściwemu procesowi żucia i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Zupełnie inną zawartość i wygląd ma karma dla niewielkich piesków (do 10 kg), która, aby pasować do maleńkiego pyszczka, składa się ze znacznie mniejszych cząstek.

Stojąc przed sklepową półką z pokarmem dla psa, warto wśród licznych propozycji sięgnąć po takie, które swoim składem najlepiej będą odpowiadać mu pod względem wieku, stanu zdrowia, trybu życia czy rozmiaru – np. karmę dla psa Friskies. Dzięki odpowiednio dobranej diecie pies będzie zdrowy, pełen energii, a jego organizm nabierze wysokiej odporności na wiele kolejnych lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here