Ból żołądka

Ból w obrębie jamy brzusznej może być spowodowany różnymi problemami w obrębie narządów wewnętrznych, jednakże najczęściej winowajcą jest żołądek. Przyczyn bólu żołądka jest sporo od przejedzenia, które powoduje nadmierny nacisk na ściany żołądka, aż po stres, który powoduje skurcz i w konsekwencji ból.

Ból żołądka po jedzeniu

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest przejedzenie lub nagromadzenie gazów w żołądku, co objawia się uczuciem ucisku. Najprostszym środkiem zapobiegawczym, który pozwoli zminimalizować wzdęcia, jest spokojne jedzenie i unikanie rozmawiania podczas posiłku, bowiem połykając powietrze można wywołać nieprzyjemne objawy. Kęsy jedzenia powinno być stosunkowo małe, a sam posiłek odpowiednio rozłożony w czasie.

Jeżeli jednak wzdęcia następują mimo powolnej i ostrożnej konsumpcji, warto rozejrzeć się za innymi możliwymi przyczynami. Możliwe, że powodem bólu żołądka są złe nawyki żywieniowe lub jedzenie posiłków powodujących wzdęcia, takich jak kapusta kiszona czy fasola. Również jedzenie ciężkostrawnych potraw może powodować ból żołądka.

Leczenie niestrawności

Niestrawność wynika z zarzucania żółci do żołądka. Można zniwelować ten efekt stosując leki osłonowe, bardzo często jednak samo leczenie farmakologiczne nie pomaga. W przypadku upośledzenia perystaltyki jelit, czyli aktywności ruchowej, które przesuwa treść pokarmową, można stosować preparaty usprawniające ich motorykę.

Istnieją również przypadki w których niezbędna jest interwencja operacyjna. Konieczna będzie na przykład w przypadku zaburzenia pracy odźwiernika, czyli pierścieniowego łącznika między żołądkiem a dwunastnicą.

Ból żołądka uniezależniony od jedzenia

Ból brzucha po jedzeniu jest stosunkowo powszechny i niemal każdy w swoim życiu spotkał się z tego typu dolegliwością. Jeżeli jednak bóle żołądka pojawiają się na czczo, niezależnie od konsumpcji i rodzaju potraw, należy zwrócić szczególną uwagę na przyczynę takiej dolegliwości. Mogą być one bowiem wywołane niebezpiecznymi schorzeniami, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji lub zmiany trybu życia.

Ciągły stres, a problemy żołądkowe

W sytuacjach długotrwałego stresu organizm człowieka doświadcza wielu symptomów. Wśród nich jest zaburzenie apetytu objawiające się niechęcią do jedzenia. Stres może wpływać na działanie układu pokarmowego nie tylko poprzez zmniejszenie apetytu, ale bardzo często powoduje bóle żołądkowe. Przewlekły stres prowadzi do nerwicy żołądkowej, która objawia się atakami bólowymi występującymi co jakiś czas. W tym przypadku warto zadbać o zniwelowanie czynników stresowych w życiu, poświęcić więcej czasu na relaks lub zdecydować się na leczenie farmakologiczne w postaci środków uspokajających.

Mikroorganizmy przeciwko żołądkowi

Bóle brzucha mogą być również wywoływane przez nieprzyjemne infekcje bakteryjne. Mikroorganizmy mogą trafić do układu pokarmowego na skutek zjedzenia jedzenia nieodpowiednio przygotowanego lub zanieczyszczonego materiałem mikrobiologicznym.

Jednym z przykładów destrukcyjnego działania mikroorganizmów jest przewlekłe lub ostre zapalenie błony śluzowej żołądka. Wywoływane jest ono przez bakterie Helicobacter Pylori.

Inne powody występowanie bólu brzucha

Wśród przyczyn bólów żołądkowych znaleźć można również inne groźne choroby i schorzenia. Można wyodrębnić schorzenia dosyć często spotykane, jak na przykład wrzody żołądka powodujące bóle i palącą zgagę. Niektóre choroby są rzadkie, ale bardzo niebezpieczne. Skrajnym przykładem jest rak żołądka, który również objawia się bólem żołądka, ale jest zdecydowanie groźniejszy od pozostałych schorzeń.

Gdy ból brzucha nie ustępuje, a dodatkowo pojawiają się inne objawy jak choćby utrata wagi, warto odwiedzić lekarza, który określi przyczynę występowania dolegliwości bólowych. Dowiedz się więcej na temat bólu żołądka na https://www.cmpromed.pl/bol-zoladka/

Jeśli cierpisz na częsty ból żołądka, powinieneś skonsultować się z lekarzem gastrologiem, który zdiagnozuje przyczynę bólów i wdroży odpowiednie leczenie. Polecamy zwłaszcza specjalistów z CM Promed w Krakowie. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here