5 sposobów na pokonanie zmęczenia

Żyjemy szybko, pracujemy dużo – czasem nawet dużo za dużo. Zazwyczaj jednak nie mamy na taki stan rzeczy zbyt dużego wpływu: gonią nas terminy, a pewne zadania po prostu muszą być wykonane na czas. Jak więc radzić sobie z momentami trudnego do przezwyciężenia zmęczenia? Zioła, dawka ruchu, elektrolity rozpuszczalne w wodzie – oto kilka sposobów na pokonanie zmęczenia!

  1. Elektrolity

Duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu mają elektrolity – wodne roztwory jonów, czyli atomów zdolnych do przewodzenia impulsów elektrycznych po całym ciele. Niższy poziom elektrolitów może wpływać na to, że odczuwamy znużenie i zmęczenie. By wspomóc organizm w takim „kryzysowym” momencie, warto sięgnąć po elektrolity rozpuszczalne w wodzie. Preparaty zawierające elektrolity pomagają nawodnić organizm, co sprzyja zmniejszeniu uczucia zmęczenia.

2. Aromaterapia

Choć aromaterapię kojarzy się raczej z wypoczynkiem i relaksem, może ona być też skutecznym środkiem stymulującym organizm do dalszej wytężonej pracy. Wszystko zależy oczywiście od odpowiedniego doboru olejków eterycznych. Jeśli chcesz pozbyć się uczucia zmęczenia, postaw na olejki cytrusowe: grejpfrutowy, mandarynkowy czy cytrynowy, a także olejek z geranium. Najlepiej zadziałają, gdy podgrzejesz je w kominku do aromaterapii – wlej kilkanaście kropli do pojemniczka, a pod spodem zapal bezzapachową świeczkę.

3. Trochę ruchu

Zmęczenie i napięcie często mają związek z pozostawaniem zbyt długo w tej samej pozycji. Siedzisz przy biurku już od wielu godzin i czujesz, że zaraz zaśniesz? Zrób krótką, kilkuminutową przerwę na solidną dawkę ćwiczeń rozciągających lub (jeśli ją lubisz i masz trochę przestrzeni) jogi. W ten sposób rozluźnisz mięśnie, pobudzisz krążenie i wprawisz się w dobry nastrój. Jeszcze lepiej na zmęczenie podziała ruch na świeżym powietrzu – jeśli więc masz taką możliwość, wyjdź na krótki, energiczny spacer.

4. Zioła

Zamiast, ziewając, sięgać po kolejną kawę – sięgnij po rozwiązanie prosto z natury. Okazuje się, że wiele ziół radzi sobie ze zmęczeniem dużo lepiej niż „mała czarna”. W dobrym sklepie zielarskim (stacjonarnym lub internetowym) warto więc zaopatrzyć się w energetyzujące mieszanki ziół i parzyć je, gdy czujesz, że ogarnia cię senność i znużenie. Zapytaj sprzedawcę, które zioła będą odpowiednie dla Ciebie.

5. Drzemka

W myśl zasady „if you can’t beat them, join them” (jeśli nie możesz ich pokonać, przyłącz się do nich) – czasem najskuteczniejszym sposobem na pokonanie senności i zmęczenia jest… krótka drzemka. Jeśli więc np. pracujesz lub uczysz się w domu – dlaczego nie? Uważaj jednak, by taka energetyzująca drzemka nie trwała dłużej niż 30 minut – w przeciwnym razie może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here