operator koparki

Czy kiedykolwiek, jako dziecko nie marzyłeś o pracy przy dużych maszynach budowlanych? Faktem jest to, że jeżeli jesteś facetem, jest duże prawdopodobieństwo, że kiedyś się nad tym zastanawiałeś. Oczywiście praca ta nie jest skierowana wyłącznie do panów. Jako osobę dorosłą może zaciekawiła taka praca? Należy jednak dowiedzieć się, w jaki sposób wygląda ta praca oraz przede wszystkim czy będzie ona dla nas opłacalna.

Jak zostać operatorem?, Ile zarabia operator koparki?

Pytania te są głównymi, jakie zadaje sobie osoba chcąca podjąć się tej pracy.
Na wstępie należy zastanowić się co będzie potrzebne nam, aby rozpocząć taką pracę. Podstawowym dokumentem, jaki jest niezbędny to oczywiście uprawnienia do wykonywania zawodu, jakim jest operator koparki. Bez tego dokumentu żadna firma nas nie zatrudni. W momencie gdy chcemy pracować na własny rachunek uprawnienie to będzie również świadczyć o naszych zdolnościach.

Wbrew pozorom praca ta nie należy do łatwych. Nasze umiejętności manualne oraz dobra kondycja fizyczna będą bardzo potrzebne. Obsługa koparki to nie tylko wykopywanie prostych dołków. Należy wiedzieć, że operator może dostać bardziej złożone zadania. Wracając do uprawnień, aby je zdobyć należy przejść przez odpowiedni kurs. Przed zapisaniem się, należy wiedzieć, że wymagane jest, aby przyszły operator miał prawo jazdy kategorii B. Dokument ten potrzebny nam będzie w momencie, gdy trzeba będzie przejechać pewien odcinek na ulicy.

Dodatkowo musimy mieć ukończone 18 lat, posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie oraz mieć wykształcenie podstawowe. Koszt takiego kursu jest zależny od województwa, w którym chcemy go przeprowadzić. Ceny wahają się w przedziale od 1500zł do 2100zł. Co więcej, każdy przyszły operator koparki powinien wykazać, że odbył staż przy obsłudze techniczno-eksploatacyjnej maszyn.

koparka

Jeżeli kandydat nie brał udziału w takim stażu, będzie musiał odbyć dodatkowe szkolenie z takiego zakresu, trwające co najmniej 26 godzin. Praca w charakterze operatora koparki wymaga ostrożności, spostrzegawczości i umiejętności przewidywania. Brak rozwagi może nieść ze sobą poważne konsekwencje, takie jak np. narażenie zdrowia lub życia osób znajdujących się na placu budowy oraz uszkodzenie maszyny, na której pracujemy.

Bardzo często operator koparki jest zarazem operatorem koparko-ładowarki. Praktycznie wszystkie kursy oferują taką możliwość.
Należy przede wszystkim zadać sobie pytanie czym właściwie zajmuje się dokładnie taki operator. Do podstawowych zadań należą:
-wyrównywanie terenów za pomocą koparki
-przemieszczanie, układanie oraz segregowanie powstałych materiałów
-wykonywanie wszelkiego rodzaju wykopów
-dokonywanie napraw, zazwyczaj drobnych, przy maszynie
-kontrola pracy
W momencie gdy chcemy pracować na własną rękę warto poszerzyć zakres naszych obowiązków, aby dotrzeć do szerszego grona klientów. Operatorzy koparek często zajmują się pracami związanymi z budową mieszkań lub budynków gospodarczych. Dodatkowo podejmują się takich działań jak usuwanie korzeni po ściętych drzewach, pomoc przy budowie chodników czy kopanie systemów oczyszczających ścieki.

Zarobki operatora koparki

Zarobki oraz zakres obowiązków różni się w zależności czy pracujemy na własną rękę, czy jesteśmy zatrudnieni w firmie. Według danych mediana na rok 2017 wynosiła 4400zł brutto. Początkujące wynagrodzenie waha się w granicach od 3500zł do 3800zł. Dodatkowo praca jest często premiowana oraz osoby zatrudnione otrzymują świadczenia pozapłacowe na przykład dofinansowania kursów lub ubezpieczenie. Wynagrodzenie uzależnione jest przede wszystkim od naszych umiejętności oraz zdobytego doświadczenia w branży.

ile zarabia operator koparki

Podczas pracy na własną rękę stawki operatorów koparek są uzależnione od miejsca wykonywania usług. Oczywiście im większa miejscowość tym zapotrzebowanie rośnie co może wiązać się z droższą usługą. Operatorzy określają często stawkę za godzinę pracy. Cena za usługi waha się w mniejszych miejscowościach od 90zł do 130zł. W większych stawki przekraczają 150-170zł za godzinę wykonywanej usługi. Należy pamiętać, że w tym wypadku operator sam ponosi koszty utrzymania koparki.

Dodatkowo dochodzą koszty paliwa, które ze względu na cenę oleju napędowego nie są małe. Sam koszt koparki to sumy wahające się od 90 tysięcy do nawet 200 tysięcy. Oczywiście na rozwój naszej firmy możemy pozyskać dofinansowanie, jednak mimo wszystko nasz wkład będzie niemały.
Podsumowując, praca jako operator może być opłacalna przede wszystkim, gdy pracujemy na własną rękę. Jednak ostateczne zarobki uzależnione będą od naszego zaangażowania i pozyskiwania klientów.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here