nauczyciel kontraktowy w klasie

Ogrom studentów na kierunkach pedagogicznych może sugerować, że kariera nauczyciela jest bardzo atrakcyjna. Część kandydatów niewątpliwie została skuszona przez dużą ilość dni wolnych od pracy i długie wakacje. Inni mogą rozważać tą ścieżkę kariery ze względu na fakt, iż nauczyciel w szkole nie spędza codziennie aż ośmiu godzin – etat nauczyciela jest dużo niższy od stu sześćdziesięciu ośmiu godzin charakterystycznych dla pozostałych zawodów. Często jednak można usłyszeć, iż nauczyciele zarabiają bardzo mało.

Zatem ile zarabia nauczyciel kontraktowy, ile mianowany, a ile stażysta?

Z dniem pierwszym kwietnia 2018 roku nauczyciele ponownie otrzymali podwyżki. Wedle Ministerstwa Edukacji Narodowej podwyżki te powinny wynosić około pięciu procent. Jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się z tymi danym. W liście do Anny Zalewskiej ZNP zaznacza, iż w roku 2018 nie przewidziano wyrównania podwyżki wynagrodzeń za rok bieżący. Powoduje to, że pensje nauczycieli wzrosły przeciętnie jedynie o trzy i siedemdziesiąt pięć setnych procenta. Co więcej jeżeli od tej podwyżki odliczy się inflację, która w roku 2018 przez ekspertów szacowana jest na dwa i trzy dziesiąte procenta realnie podwyżki pensji nauczycieli wyniosły jedynie około jednego i czterdziestu pięciu setnych punktu procentowego.

Najliczniejszą grupę nauczycieli w Polsce stanowią nauczyciele kontraktowi. Ile zarabia nauczyciel kontraktowy po tegorocznych podwyżkach? To zależy od jego wykształcenia i przygotowania pedagogicznego. Najmniej bo jedynie tysiąc dziewięćset dwadzieścia trzy złote brutto otrzyma nauczyciel mogący się pochwalić wykształceniem ukończonym na poziomie licencjackim lub inżynierskim bez przygotowania pedagogicznego. Nieco większe minimalne wynagrodzenie brutto jest przewidziane dla nauczycieli kontraktowych ze stopniem magistra bez przygotowania pedagogicznego lub też stopniem licencjackim bądź równoważnym z przygotowaniem pedagogicznym.

ile zarabia nauczyciel kontraktowy

Nauczyciele znajdujący się w tej grupie nie mogą zarabiać miesięcznie mniej niż dwa tysiące sto osiemdziesiąt złotych brutto. Najwięcej zarabiają magistrzy z przygotowaniem pedagogicznym. Jednak ich zarobki cały czas nie powalają. Ich minimalna pensja wynosi dwa tysiące czterysta osiemdziesiąt siedem złotych brutto. Widzimy zatem, ile zarabia nauczyciel kontraktowy. To czy są to pieniądze pozwalające na godne życie lepiej pozostawić bez komentarza.

Jeszcze gorzej od nauczycieli kontraktowych zarabiają nauczyciele stażyści. Belfer rozpoczynający swoją „karierę” zawodową mogący pochwalić się stopniem licencjackim bądź równorzędnym, który nie posiada przygotowania pedagogicznego będzie odbierał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości tysiąca ośmiuset siedemdziesięciu siedmiu złotych. Magister bez przygotowania pedagogicznego lub licencjat z przygotowaniem pedagogicznym może liczyć na dwa tysiące sto dwadzieścia siedem złotych brutto. Najwięcej pośród nauczycieli z tym stopniem awansu zawodowego zarabiają osoby z tytułem magistra mogące pochwalić się przygotowaniem pedagogicznym. Ich minimalne wynagrodzenie zasadnicze brutto wynosi dwa tysiące sto czterdzieści siedem złotych.

Nieco lepiej prezentują się zarobki nauczycieli mianowanych

Belfer ze stopniem licencjackim oraz bez przygotowania pedagogicznego otrzyma dwa tysiące sto sześćdziesiąt złotych. Nauczyciel ze stopniem licencjackim i przygotowaniem pedagogicznym bądź magister bez niego otrzyma dwa tysiące czterysta sześćdziesiąt jeden złotych brutto. Magister z przygotowaniem pedagogicznym może liczyć na pobory w wysokości nie mniejszej niż dwa tysiące osiemset dwadzieścia cztery złote.

nauczyciel kontraktowy

Najlepiej, choć ciągle dość mizernie prezentują się zarobki nauczycieli na najwyższym stopniu awansu zawodowego, czyli nauczycieli dyplomowanych. Belfer, który ukończył studia pierwszego stopnia i nie posiada przygotowania pedagogicznego otrzyma minimalne wynagrodzenie zasadnicze wynoszące dwa tysiące pięćset dwadzieścia pięć złotych. Nauczyciel po ukończeniu drugiego stopnia studiów bez przygotowania bądź licencjat z przygotowaniem pedagogicznym otrzyma dwa tysiące osiemset osiemdziesiąt dziewięć złotych miesięcznie. Najwięcej wynosi wynagrodzenie zasadnicze magistrów z przygotowaniem pedagogicznym – jest to trzy tysiące trzysta siedemnaście złotych brutto.

Jak widać to ile zarabia nauczyciel kontraktowy oraz belfer na pozostałych stopniach awansu zawodowego pozostawia wiele do życzenia. Należy jednak pamiętać, że podane powyżej kwoty to jedynie minimalne wynagrodzenie zasadnicze. Oprócz niego nauczyciele pobierają również różne dodatki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here