Zadbaj o wzrok

Problemy z widzeniem przytrafiają się w każdym wieku i w dowolnym momencie. Chociaż często diagnozowane są u osób starszych, dzieci nie są na nie uodpornione. Dlatego rodzice już od najmłodszych lat powinni okazywać czujność i w razie wystąpienia niepokojących objawów zabrać pociechę do specjalisty, jakim jest okulista dziecięcy Warszawa. Co warto wiedzieć na temat kluczowych problemów ze wzrokiem, które występują w młodym wieku?

Badania oczu dla dzieci

Najważniejszym sposobem, aby dbać o dobry wzrok dziecka, jest regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego. Rutynowe kontrole są kluczowym czynnikiem na wielu etapach życia i rozwoju malucha. Pierwsza wizyta powinna odbyć już po 72 godzinach od urodzenia, następnie warto odwiedzić specjalistę między 1-2 rokiem życia oraz kolejny raz między 4-5. Jeżeli w pierwszych latach dziecka okaże się, że cierpi ono na jakąś chorobę oczu lub wadę wzroku, od razu można przystąpić do ukierunkowanego leczenia. W czasie, gdy wzrok malucha jeszcze się rozwija o wiele łatwiej przebiega leczenie i można osiągnąć bardzo dobre efekty. Im później diagnoza zostanie postawiona, tym gorszych rezultatów można się spodziewać. Jak widać, regularne badanie wzroku jest niezwykle ważne – szczególnie, że kilkulatek nie poinformuje swoich rodziców, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego.

Na jakie symptomy zwracać uwagę?

Mimo regularnych wizyt u okulisty, rodzice powinni bacznie obserwować swoje dziecko i w razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiastowo udać się na dodatkową konsultację. Jakie objawy powinny zwrócić Waszą uwagę? Na przykład, skarżenie się na bóle głowy lub zmęczenie oczu. Maluch może je mrużyć lub cały czas przecierać ręką. Nie od razu oznacza to poważną chorobę czy wadę wzroku – niekiedy jest to objaw alergicznego zapalenia spojówek, które często przytrafia się dzieciom. Do innych niepokojących objawów może należeć zbyt bliskie siadanie przed telewizorem – może to świadczyć o krótkowzroczności. Natomiast jeżeli maluch odsuwa książkę, dalej niż normalnie, żeby czytać, może to być pierwszym objawem dalekowzroczności. Powszechnym schorzeniem u dzieci jest tzw. leniwe oko, co oznacza osłabienie zdolności widzenia. Uważa się, że dotyczy ono nawet 1 na 50 dzieci. W młodym wieku stwierdza się także choroby takie jak zez rozbieżny lub astygmatyzm. Ich wczesna diagnoza oraz starannie dobrane leczenie przynoszą jednak doskonałe efekty i często szybka interwencja sprawia, że dzieci mogą cieszyć się prawidłowym wzrokiem w dorosłym życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here