dom w budowie

Nie jest łatwo powiedzieć ile będzie trwała budowa domu, bo jest to zależne od wielu czynników. Na pewno to, jaki projekt wybierzemy wpłynie na to ile będzie dom budowany. Inaczej buduje się domek stumetrowy, a inaczej dom, który ma sześćset metrów kwadratowych. Pracy na wybudowanie jednego i drugiego domu trzeba i dużo i mało. Tak to wygląda w praktyce, dlatego jeśli decydujemy się na dom to trzeba nastawić się na problemy z budowaniem.

Plany może nam pokrzyżować pogoda, która nie będzie sprzyjała robieniu fundamentów czy stawianiu ścian. Ostatnio mamy raczej suche lata, ale nigdy nie wiemy jak to będzie wyglądało wtedy, kiedy my się decydujemy na budowę domu. Na to jak szynko wybudujemy dom ma wpływ również to ile mamy pieniędzy i jakie mamy wymagania. Dzisiaj nie jest łatwo znaleźć kogoś, kto ma czas i ma wiedzę, a jeszcze przy okazji nie bierze zbyt wiele za swoją pracę.

Dom z drewna

Najłatwiej i jednocześnie najszybciej będzie się budowało domy z drewna. Można to zrobić nawet w kilka dni, ale wszystko zależne będzie od tego czy to dom letniskowy czy całoroczny. Właściwie różnica pomiędzy jednym, a drugim polega na tym, że letniskowy dom nie ma ocieplenia z wełny. Dom można stawiać bardzo szybko, a jeśli ekipa jest zgrana to w tydzień może dwa dom w stanie surowym zamkniętym będzie postawiony. Oczywiście teraz zacznie się bardzo dużo pracy i trzeba będzie wykończyć dom wewnątrz. To zajmuje o wiele więcej czasu niż budowanie.

Tym bardziej, jeśli nie mamy jeszcze instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej w domu. To nie tylko zabiera wiele czasu, ale pochłania również sporo pieniędzy. Plusem jest właśnie to, że można dom bardzo szybko postawić i można się do niego wprowadzać. Dom z drewna wewnątrz jest już często gotowy do wprowadzenia, bo ma bale na ścianach. Oczywiście można to zmienić, na co tylko chcemy, ale czy to ma sens? Można również kupić dom szkieletowy z elementów. Wtedy składa się go równie szybko jak dom drewniany, dlatego wiele osób się na takie rozwiązanie decyduje.

Można zaoszczędzić dzięki temu naprawdę sporo pieniędzy i co ważne mamy dom gotowy do wprowadzenia się, a nie, że trzeba czekać miesiącami na wykończenie i na lepszą pogodę. Domy drewniane są tańsze, ale w Polsce mało popularne, a to dziwne, bo przecież krajach skandynawskich gdzie zimy są srogie jest więcej drewnianych domów niż w Polsce. Jak to możliwe? Powodem, dla którego nie budujemy takich domów jest nasze podeście. Wielu osobom zwłaszcza na wsi dom drewniany kojarzy się z zamierzchłymi czasami wtedy, kiedy była bieda, dom drewniany i strzecha na dachu.

ile trwa budowa domu

Dom murowany

Najbardziej popularnym domem w Polsce jest ten z cegły. Stawiamy takie domy i później je ocieplamy, bo są zbyt zimę. Trochę to dziwne, bo można przecież byłoby mieć dom drewniany, który jest tańszy, ładniejszy i cieplejszy, a do tego szybciej można go postawić. Można same mury w domu murowanym postawić w kilka dni. Zanim jednak to nastąpi trzeba będzie zrobić fundament i odczekać aż wszystko się zwiąże. Na to trzeba czasu i dobrej pogody, bo jeśli będzie padało albo będzie zbyt zimno to ten czas oczekiwania na związanie się betonu znacząco się wydłuża.

To, dlatego lepiej za takie prace zabrać się wtedy, kiedy jest ciepło, bo wtedy przyspieszamy powstanie naszego domu. Najczęściej wygląda to tak, że jednym sezonie stawia się dom do stanu surowego zamkniętego. Wtedy wszystko schnie i się układa, a dopiero w przyszłym sezonie zaczynamy wchodzić do domu i zajmujemy się jego wykończeniem. Oczywiście mówimy tutaj o wariancie, kiedy mamy pieniądze czy to własne czy to kredyt. Jeśli mamy metodę kombinowania to może się zejść wiele lat zanim nasz dom powstanie.

budowa domu

Pamiętajmy żeby budując dom zawsze przeliczać siły na zairy, bo wiele osób się na tym przejechało. Problemem jest później to, że nie wiemy, co z takim niedokończonym domem zrobić. Kupić go nikt nie chce, a my nie wiemy, kiedy uda nam się go wykończyć. Tak to wygląda na wielu działkach, dlatego wszystko trzeba sobie bardzo dobrze przemyśleć tak żebyśmy nie żałowali decyzji o tym, że dom zaczęliśmy budować, bo tym pieniędzy możemy już nie odzyskać.

Nasz dom

Marzeniem wielu z nas jest własny dom, ale często to czekanie na jego budowę jest dla nas zbyt długie. W żaden sposób nie opłaca się tego skracać czy omijać, a tym bardziej, jeśli ma to być murowany dom. Później mogą być z tego konsekwencje, które będą nas kosztowały wiele pieniędzy i wiele zdrowia. Wszystko trzeba robić tak żeby było trwałe i bezpieczne z domami jest dokładnie tak samo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here