Rolety, żaluzje, firany - ochrona przed słońcem i ozdoba okna

Duże okna to ten element bez którego ciężko sobie wyobrazić nowoczesne wnętrze. Odgrywają one szczególnie istotną rolę w stylu skandynawskim i nowoczesnym, których fundamentem jest jak największa ilość naturalnego światła. Nie da się jednak ukryć, że choć słońce korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, to są chwile, kiedy chcielibyśmy ograniczyć jego ilość we wnętrzu. I, rzecz oczywista, uniknąć wścibskich spojrzeń sąsiadów i zapewnić sobie nieco prywatności. Aby to osiągnąć możemy zastosować jedną z trzech opcji, rolety, zasłony lub żaluzje. Każda ma oczywiście swoje wady i zalety, a ostateczna decyzja zależeć będzie głównie od preferencji danej osoby oraz charakteru aranżacji mieszkania.

Aranżacja okna a styl mieszkania

Wystrój domu powinien tworzyć spójną, harmonijną całość, aby jednak tak się stało konieczne jest dopracowanie wszystkich, nawet najmniejszych szczegółów. Jednym z takich detali są okna. I tak, jeżeli w naszym mieszkaniu panuje styl skandynawski, doskonałym wyborem będą naturalne materiały. Najbardziej dyskretne i neutralne będą zasłony z białego materiału, subtelnie udrapowane wokół framugi.

Dobrym wyborem będzie też barwa grafitowa, granatowa, a nawet czarna. Inne wyjście to rolety materiałowe lub żaluzje drewniane. W przypadku konwencji nowoczesnej z powodzeniem sprawdzą się te same opcje, jednak mamy tutaj znacznie szerszy wachlarz możliwości jeśli chodzi o kolorystykę. Najprościej rzecz ujmując możemy postawić na zasadę kontrastu lub harmonii. W pierwszym przypadku kolor zasłon będzie w dużej mierze definiował charakter wnętrza, w drugim natomiast subtelnie podkreśli jego styl i wprowadzi atmosferę spokoju i wyciszenia.

Wreszcie, ostatnia możliwość, czyli mieszkanie tradycyjne to zdecydowanie mniejszy wybór. Najlepiej sprawdzą się tutaj klasyczne zasłony połączone z firankami lub drapowanymi lambrekinami. Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę, to można zdecydować się na nieco bogatsze i bardziej wyszukane wzornictwo niż w dwóch poprzednich przypadkach.

Kwestie praktyczne aranżacji okien

Zabierając się za aranżacje okna myślimy przede wszystkim o kwestiach estetycznych, co jest dużym błędem. W efekcie takiego rozumowania możemy bowiem zainstalować elementy, które choć ładne, nie tylko nie ułatwią nam życia, ale wręcz je utrudnią. Takim problematycznym rozwiązaniem są żaluzje, które, choć przez długi czas cieszyły się popularnością, posiadają jeden znaczny mankament – ciężko utrzymać je w czystości. Co prawda producenci proponują specjalne szczotki ułatwiające i usprawniające czyszczenie lamelek, jednak żaluzje nadal pozostają jednym z większych wyzwań jeśli chodzi o sprzątanie.

Za to dwie pozostałe opcje, czyli rolety i zasłony bez trudu doczyścimy piorąc je lub przecierając. Ponadto, patrząc na problem czysto pragmatycznie, nie da się nie docenić przewagi rolet nad pozostałymi rozwiązaniami. Przede wszystkim, dzięki charakterystycznej budowie, istnieje możliwość obracania poszczególnych pasów o 180 stopni, dzięki czemu można dowolnie sterować ilością światła we wnętrzu. Ponadto, bez względu na materiał, z jakiego wykonany jest dany model, rolety bardzo łatwo utrzymać w czystości, a przy tym wszystkim stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę okna.

Diabeł tkwi w szczegółach

Aranżacja okna, jej projekt i wybór to bardzo istotne z punktu widzenia estetyki wnętrz zagadnienia, jednak nie da się ukryć, że chcąc osiągnąć naprawdę dobry, trwały i funkcjonalny efekt trzeba zadbać o wszystko. Szczególnie istotny jest tutaj zakup samego okna. I, jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, materiał, z jakiego został wykonany dany model nie ma dużego znaczenia. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii produkcji zarówno okna PCV jak i aluminiowe doskonale zdadzą egzamin. Szalenie istotna jest za to jakość stolarki okiennej. Należy kupować ją wyłącznie od sprawdzonych, renomowanych producentów, w przeciwnym bowiem razie mogą nas spotkać rozliczne niemiłe niespodzianki, takie jak odbarwienia, nieszczelność, pękanie profili itp.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here