Jaki rodzaj okapu będzie pasował do Twojej kuchni?

0
4286

Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie. Musimy bowiem pogodzić piękno designu z funkcjonalnością w taki sposób, aby pomieszczenie jednocześnie spełniało swoją funkcję i pasowało nam wizualnie. Najtrudniej osiągnąć w niewielkich kuchniach, ponieważ metraż dodatkowo działa na naszą niekorzyść. Jak zatem poradzić sobie z opanowaniem projektu w taki sposób, aby wszystko nam się zmieściło i pełniło swoją funkcję? Czy rzeczy takie, jak okap, lodówka czy zlew możemy jakoś ukryć, aby zaoszczędzić trochę przestrzeni?

Rodzaje okapów kuchennych

Okap kuchenny to ważny element kuchni. Dzięki niemu możesz odprowadzać nie tylko zapachy pojawiające się przy okazji gotowania, ale przede wszystkim regulować poziom wilgoci w pomieszczeniu, w momencie w którym poświęcasz się przygotowywaniu potraw. Podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia kuchni, także okapy mogą być podzielone na kilka różnych rodzajów:

  • okap kuchenny naścienny, instalowany bezpośrednio na ścianie, może być w rogu pomieszczenia;
  • okap kuchenny wysypowy, który możemy zamontować w dowolnym miejscu, najczęściej na tzw. wyspie;
  • okap kuchenny podszafkowy, instalowany pod szafką wiszącą i wkomponowany w zabudowę;
  • okap kuchenny kominowy, również montowany na ścianie, przylega do niej jednym bokiem.

Wybór odpowiedniego okapu zależy nie tylko od samego projektu, jaki chcesz wdrożyć w swojej kuchni, ale także od miejsca i możliwości samego pomieszczenia. Nie każdy okap będzie dobrze współgrał z kuchnią, którą planujesz wykonać, dobrze jest więc zasięgnąć informacji zanim zdecydujesz się na zakup. Okap wyspowy kupisz na stronie producenta Solgaz http://solgaz.eu/produkt/okap-wyspowy-lampa-ow-inox/.

Mały metraż? Spróbuj metody frankfurckiej

Jeżeli nie możesz się poszczycić dużą kuchnią, która pozwoliłaby ci na designerskie szaleństwa, warto wypróbować model frankfurcki. Stworzony przez projektant Margarete Schütte-Lihotzky pomysł zakłada takie rozłożenie wszystkich mebli i sprzętów, aby z zachowaniem maksymalnej ergonomii pomieścić wszystkie potrzebne w kuchni rzeczy na niewielkiej powierzchni. I tak, popularnym rozwiązaniem w przypadku kuchni frankfurckiej jest np. zamontowanie blatu do ściany w taki sposób, że można go rozłożyć w razie potrzeby. To samo możesz zrobić w przypadku deski do prasowania. Z kolei urządzenia takie, jak kuchenka, lodówka czy okap możesz schować pomiędzy meblami lub we wnęce w ścianie, jeżeli kuchnia taką posiada. Jeśli wybierzesz ofertę  dobrego producenta, z pewnością w łatwy sposób znajdziesz wentylator kuchenny odpowiadający twoim potrzebom. Więcej okapów firmy Solgaz znajdziesz na stronie https://solgaz.eu/okapy/.

Dużym plusem takiego projektu jest fakt, że wszystkie sprzęty masz ułożone dokładnie w tych miejscach, w których powinny być, z zachowaniem ciągu czynności, jakie zwykle wykonuje się w kuchni (trasa lodówka – blat – zlew – kuchnia). Dzięki temu niepozornemu pomysłowi możesz wyciągnąć naprawdę dużo nawet z najmniejszej kuchni czy aneksu, zarówno pod względem użytkowym, jak i wizualnym. Jeżeli rozważasz zaprojektowanie swojej kuchni na model frankfurcki, dowiedz się jakie okapy pozwolą ci na ukrycie ich pomiędzy szafkami lub w nich.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu kuchennego?

Powinieneś kierować się przede wszystkim projektem kuchni – nie każdy okap nadaje się do wybranego pomieszczenia. Poza dopasowaniem należy również zwrócić uwagę na producenta, informację o gwarancji, funkcje okapu, parametry i ogólną jakość wykonania. Dobrym pomysłem jest skorzystać z pomocy pracownika sklepu, w którym zamierzasz kupić okap, a także architekta lub projektanta wnętrz, w szczególności w sytuacji, gdzie nie znasz się za bardzo na tego rodzaju sprzęcie. Jeżeli wybierzesz z głową, okap na pewno posłuży ci na długie lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here