Wszystko co chciałbyś wiedzieć o funduszach inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne to coraz bardziej popularna forma pomnażania swojego kapitału. Ludzie wybierają tę formę inwestycji, gdyż jest stosunkowo łatwa do zrozumienia i śledzenia oraz prosta w obsłudze oraz nie generuje wielkich kosztów. Powstaje jednak pytanie, które nurtuje chyba każdego niedoświadczonego gracza giełdowego: co wpływa na wycenę funduszy?

Od czego zależy wysokość funduszy?

            Przede wszystkim należy zrozumieć z czym sprzężone są fundusze inwestycyjne. To takie aktywa, których wzrost jest uzależniony od notowań giełdowych akcji, bonów, papierów wartościowych czy obligacji, ale także cen surowców czy nieruchomości. Ważny jest także indeks giełdowy. To najważniejsze kwestie, które wpływają na wysokość naszych aktywów. W jaki sposób to działa? Wszystko jest ze sobą sprzężone. Obligacje są stosunkowo bezpieczne i na ich wysokość wpływa przede wszystkim działalność państwa, jednak niebezpośrednio w związku z czym zyski nie będą tu zachwycające. Inaczej jest z akcjami, na których zyskać można wiele, ale i stracić przy nieodpowiednim rozłożeniu akcentów. Wszystkim zaś kieruje rynek, czyli ludzie, a właściwie suma ich zachowań.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

            Niezwykle nierozsądną rzeczą byłoby uzależnianie naszych funduszy inwestycyjnych od jednej zmiennej. Słowem, inwestowanie w akcje jednej spółki jest niezwykle ryzykowne, a zyski, jakie może przynieść nie rekompensują stresu i nerwów. Ważne, by szukać rozwiązań ze sobą powiązanych. Sytuacja na giełdzie jest skomplikowana i dotyczy szeregu różnych operacji, które instytucje finansowe wykonują w określonym celu. Jeśli zatem spadnie cena akcji danej spółki, a my jesteśmy w niej tylko w części, gdyż pozostała część naszych aktywów jest ulokowana gdzieś indziej, to nie mamy tego ryzyka, które sprawi, że strata będzie dla nas odczuwalna.

            Fundusze inwestycyjne i ich wartość to temat dość trudny i niezwykle trudno jest pokazać pełnię jego złożoności. Dlatego warto byłoby zasięgnąć porady specjalisty w zakresie notowania funduszy i nie dać się finansowym spadkom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here