Kiedy warto sporządzić wycenę własnej firmy?

Wycena firmy to dosyć złożony proces, który wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Istnieje co najmniej kilka ważnych powodów, dla których warto lub należy sporządzić wycenę firmy. Powody te są następujące:

  • Transakcja sprzedaży firmywycena firmy jako pierwszy krok przygotowań do negocjacji warunków sprzedaży lub zakupu przedsiębiorstwa może być dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmów szczególnie gdy stanowisko strony kupującej na temat wartości firmy znacznie się różni od stanowiska strony sprzedającej.
  • Zabezpieczenie zobowiązań – kiedy spółka poszukuje finansowania dłużnego, akcje lub udziały firmy mogą być jednym z aktywów zabezpieczających wierzycieli, szczególnie jeżeli spółka nie ma innych składników majątku trwałego.
  • Wykup wspólników mniejszościowych – kiedy większościowi wspólnicy decydują się na wykup lub umorzenie udziałów wspólników mniejszościowych, realizacja transakcji po wartości rynkowej jest najbardziej uczciwym rozwiązaniem dla każdej strony.
  • Podwyższenie kapitału zakładowego – dopłata wspólników do kapitału zakładowego po wycenie rynkowej pozwala uniknąć rozwodnienia udziałów pozostałych wspólników i zwiększa przejrzystość transakcji.
  • Aport przedsiębiorstwa do innego podmiotu – realizacja wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki przejmującej wymaga oszacowania wartości aportu. W niektórych przypadkach wycena aportu jest obligatoryjna.
  • Ewidencja księgowa – ujęcie wartości udziałów lub akcji spółki zależnej w sprawozdaniu finansowym po rzeczywistej wartości rynkowej pozwala poprawić obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i w lepszym stopniu odzwierciedla jego sytuację majątkową.

Powodów wyceny przedsiębiorstwa może być znacznie więcej. Pryz wycenie firmy należy zawsze pamiętać, że stosowane metody i założenia powinny być dostosowane do celu wyceny i sytuacji w jakiej znajduje się wyceniany podmiot.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here