Ultrasonografia jamy brzusznej. Wskazania i przygotowanie do badania

Badanie USG jamy brzusznej najczęściej zlecane jest po wystąpieniu określonych dolegliwości. Dotyczy to przede wszystkim ostrego, przewlekłego bólu brzucha odczuwanego przez pacjenta.

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badanie. Wykonywane jest w celu określenia stanu narządów wewnętrznych jamy brzusznej – m.in. wątroby, śledziony, trzustki, gruczołu krokowego, pęcherza żółciowego, macicy czy nerek.

Wskazania do USG jamy brzusznej

Ultrasonografia pozwala na wykrywanie wszelkich nieprawidłowości i zaburzeń w ich obrębie, a także diagnostykę źródeł dolegliwości bólowych pacjenta. Kiedy należy przejść ultrasonografię jamy brzusznej oraz jak się do niej dobrze przygotować?

Badanie USG jamy brzusznej najczęściej zlecane jest po wystąpieniu określonych dolegliwości. Dotyczy to przede wszystkim ostrego, przewlekłego bólu brzucha odczuwanego przez pacjenta. Podstawowym wskazaniem do badania jest palpacyjne wyczucie guzów w jamie brzusznej oraz nienaturalne powiększenie obwodu brzucha. USG wykonuje się w przypadku podejrzenia kamicy żółciowej lub nerkowej, a także zdiagnozowania żółtaczki. Wskazaniem do badania mogą być powracające wymioty i biegunki, trudności w oddawaniu stolca i moczu, urazy brzucha oraz krwawienie z układu moczowego, przewodu pokarmowego lub dróg rodnych.

Przygotowanie do ultrasonografii jamy brzusznej

Ultrasonografia jamy brzusznej jest wykonywana również w przypadku chorób nowotworowych. Przeprowadza się ją w celu wykrywania zmian, poszukiwania przerzutów oraz monitorowania przebiegu leczenia. Badanie wykonuje się także przy podejrzeniach wystąpienia wad rozwojowych w obrębie narządów wewnętrznych u dzieci. USG jamy brzusznej jest ponadto badaniem poprzedzającym biopsję nerek.

Jeżeli lekarz nie zadecyduje inaczej, ultrasonografia jamy brzusznej nie wymaga przeprowadzenia żadnych dodatkowych badań przygotowawczych. Pacjent musi przede wszystkim pozostać na czczo, aby uzyskany obraz prezentowany przez ultrasonografy charakteryzował się wystarczającą klarownością. Od jedzenia należy się powstrzymać przez przynajmniej trzy godziny przed przeprowadzeniem badania.

Przygotowanie do badania

Na kilka dni przed ultrasonografią jamy brzusznej nie jest też zalecane spożywanie ciężkostrawnych pokarmów. Prowokują one nadmierne wytwarzanie gazów, przez co mogą doprowadzić do zamazania obrazu USG. Pacjent powinien też wywołać u siebie naturalne uczucie parcia na pęcherz. W tym celu należy na dwie godziny przed ultrasonografią wypić przynajmniej 1 litr niegazowanego płynu, na przykład wody lub niesłodzonej herbaty.

W razie konieczności, na wieczór przed badaniem USG jamy brzusznej lekarz może zlecić pacjentowi przyjęcie środka przeczyszczającego. Bezpośrednio przed ultrasonografią nie można palić papierosów, ze względu na ryzyko zniekształcenia obrazu. Jeżeli badanie USG przeprowadzane będzie za pośrednictwem sondy odbytniczej, na etapie przygotowań wykonywana jest lewatywa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here