Kiedy udać się do ortodonty?

0
3258

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, czym tak właściwie zajmuje się ortodonta. Z reguły, każdy z nas kojarzy tę specjalizację z leczeniem wad zgryzu. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie. Musimy jednak pamiętać, że ortodonta nie tylko zajmuje się prostowaniem zębów, ale też leczy narząd żucia. Dlaczego to takie ważne? W naszym poniższym artykule przedstawimy państwu argumenty, które przemawiają za tym, żeby dbać o to, aby zęby były nie tylko zdrowe, ale też proste.

Dlaczego tak ważne jest to, aby mieć proste zęby?

Nieprawidłowy wzrost zębów czy też wszelkie niezgodności związane z prawidłowym żuciem, nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale też mogą znacząco utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Co więcej, zęby, które nie rosną w sposób prawidłowy, mogą być przyczyną innych chorób, np. tych związanych z dziąsłami. Właśnie dlatego nie należy pod żadnym pozorem lekceważyć chociażby najmniejszych symptomów, które mogą świadczyć o jakichkolwiek nieprawidłowościach związanych ze stanem naszych zębów. Jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek objawy, które mogą sugerować wadę zgryzu – wizyta u ortodonty jest koniecznością.

Co może być przyczynami powstawania wad zgryzu?

O ile problemy z próchnicą z reguły są wynikiem naszego zaniedbania, o tyle nieprawidłowy wzrost zębów i wady zgryzu już niekoniecznie. Jedną z najczęstszych przyczyn, które powodują wady zgryzu, jest ich genetyczne dziedziczenie. Wady zgryzu mogą być też uwarunkowane poprzez wady wrodzone. Zdecydowanie najczęściej jednak do wad zgryzu doprowadzają czynniki, które oddziałują na życie człowieka. Określamy je wadami nabytymi. Może to być np. zbyt duża dziurka w smoczku. Bardzo często rodzice, w czasie kiedy zęby ich dziecka są w fazie wzrostu, nie dostarczają pokarmów, które wymagają gryzienia i żucia. To także przyczyny nieprawidłowego wzrostu zębów. Nawyki, takie jak chociażby obgryzanie paznokci czy nawet podpieranie brody ręką, także mogą przyczynić się do powstawania wad zgryzu. Dobry ortodonta bielany z pewnością sobie z nimi poradzi. Być może leczenie wad zgryzu u ortodonty będzie wymagało założenia aparatu ortodontycznego na stałe. Być może wymagany będzie aparat tymczasowy, np. taki, który zakładany jest na noc. Jedno jest pewne – zanim podjęte zostaną jakiekolwiek kroki leczenia wad zgryzu, konieczna jest wizyta u lekarza stomatologa o specjalizacji ortodoncja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here