Jakie tabletki przeciwbólowe można kupić bez recepty?

Tabletki przeciwbólowe znajdują się prawie w każdym domu. Nie ma chyba takiej osoby, która od czasu do czasu doskwierałby jakiś ból, czy to ból głowy, zęba czy jakiejkolwiek innej części ciała. Występowanie bólu, szczególnie powtarzające się, należy zgłaszać lekarzowi, aby poznać jego prawdziwą przyczynę, ale są i takie przypadki, że ból jest okazjonalny, a jego podłoże nie jest poważne. W takiej sytuacji można bez obaw sięgnąć po jakiś skuteczny środek przeciwbólowy. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Można je zatem kupić nie tylko w aptece, ale nawet w supermarkecie czy kiosku z gazetami.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo leków na ból głowy czy innych części ciała. Środki te mają bardzo różne nazwy, ale należy umieć odróżnić markę środków przeciwbólowych od składnika przeciwbólowego, jaki zawierają. Często bowiem leki o różnych nazwach to ten sam środek przeciwbólowy, a różnica wynika tylko z tego, że są produkowane przez rożne koncerny czy firmy farmaceutyczne. Z reguły tabletki przeciwbólowe mają podobne działanie, ale warto przed spożyciem zapoznać się z ulotką i zasadami działania. Przy ich przyjmowaniu ważne jest przede wszystkim, aby ich nie nadużywać, gdy może to prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.

Dobre leki przeciwbólowe bez recepty

Niemal w każdym sklepie, szczególnie w dużych marketach, znaleźć można całkiem pokaźny asortyment leków na ból głowy czy inne doraźne dolegliwości. Jeszcze więcej jest ich w drogeriach, a największy wybór oczywiście w aptekach. Wśród tabletek przeciwbólowych sprzedawanych bez recepty są nie tylko leki o różnych nazwach, ale też o różnym składzie. Wśród obecnie dostępnych substancji czynnych do najpopularniejszych należą: paracetamol, ibuprofen, ketoprofen czy kwas acetylosalicylowy. Bardzo rzadko lek na ból głowy nosi nazwę handlową, którą byłaby identyczna z nazwą substancji czynnej. Czasem tylko jest taka sama lub podobna. W większości przypadków jednak marka nie wskazuje na to, jaki środek aktywny został użyty do produkcji leku. Warto to sprawdzić, ponieważ substancje te, choć o podobnym działaniu, to jednak mają różne działanie i w poszczególnych przypadkach jeden będzie bardziej skuteczny od innego.

Tabletki przeciwbólowe i ich zastosowanie

Popularność tabletek przeciwbólowych jest tak duża, ponieważ są one dość skuteczne i na wiele doraźnych dolegliwości są skuteczne. Zazwyczaj dobre leki przeciwbólowe bez recepty mają szerokie spektrum działania, dlatego pomagają nie tylko na ból głowy, ale i na inne przypadłości. Niektóre z substancji czynnych stosowanych w tabletkach przeciwbólowych mają też działanie przeciwzapalne, a więc nie tylko maskują ból, ale rzeczywiście usuwają jego przyczynę. Niemniej, stosując lek na ból głowy czy w przypadku innych dolegliwości, należy robić to z rozwagą. Przedawkowanie środków przeciwbólowych może mieć bardzo tragiczne skutki. Dlatego należy skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem, szczególnie gdy bóle się nawracają. Może się okazać, że trzeba będzie przyjmować inny lek niż zwykłe tabletki przeciwbólowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here