Sprawdź, czym są kannabinoidy i jakie mają działanie

0
1583

O wpływie zawartych w konopiach substancji na organizm człowieka mówi się coraz więcej. Zaliczane są do nich kannabinoidy, które wykazują działanie prozdrowotne. Dowiedz się więcej na temat ich zastosowania.

Czym są kannabinoidy?

Z czym kojarzone są kannabinoidy? Zapewne dla wielu osób pierwszym skojarzeniem będą psychoaktywne substancje znajdujące się w konopiach indyjskich, z THC na czele. Tymczasem kannabinoidy, chociaż znajdują się w konopiach (zarówno siewnych, jak i indyjskich) w większości przypadków pozbawione są takich właściwości, a co więcej, mogą działać prozdrowotnie. A teraz trochę dokładniejszych danych, które przybliżą Ci ten termin: kannabinoidy są substancjami chemicznymi, stanowiącymi dużą część wszystkich, które wchodzą w skład roślin konopi. Na 480 substancji w konopiach, aż 80 z nich to właśnie kannabinoidy.

 Jak działają i jakie są ich rodzaje, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak działają kannabinoidy?

Endokannabinoidy są obecne w organizmie człowieka i zwierząt. Zgodnie z badaniami, można je znaleźć także w mleku matki – działają pobudzająco na rozwój układu nerwowego neurostymulator, a także regulują apetyt i normalizują metabolizm potomka.  Warto również zaznaczyć, że w ludzkim mózgu (w części odpowiedzialnej m.in. za odczuwanie bólu, funkcje poznawcze i pamięć) znajdują się receptory kannabinoidowe (CB1, CB2 i inne), które wchodzą w reakcje z określonym rodzajem receptorów, skutkiem czego wywołują różne reakcje.  Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe informacje na temat wspomnianych receptorów:

  • CB1 – receptory te obecne są m.in. w tkance tłuszczowej i mięśniowej, przewodzie pokarmowym, obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym, hipokampie.
  • CB2 – wiążą się z układem immunologicznym i występują m.in. w takich częściach ciała jak: śledziona, grasica, migdałki, leukocyty, szpik kostny, węzły chłonne.

Jakie można wymienić rodzaje kannabinoidów i jakie mają działanie?

Jak zostało nadmienione w definicji kannabinoidów, można wyróżnić aż 80 rodzajów tych substancji. Nie sposób ich wszystkich opisać w tym miejscu, dlatego poniżej znajdziesz skromną ich część:

  • CBD (kannabidiol) – co warte podkreślenia, nie wykazuje właściwości psychoaktywnych, za to na uwagę zasługuje jego działanie prozdrowotne. Można go znaleźć m.in. w olejku konopnym
  • CBN – może być wykorzystany jako wsparcie w leczeniu problemów ze snem i jaskrą.
  • THCV – reguluje uczucie łaknienia.
  • CBG – działa uspokajająco.

Na koniec warto dodać pewną ciekawostkę. Otóż kannabinoidy nie występują tylko w konopiach. Można je znaleźć również m.in. w takich roślinach jak trufle, kakao, oregano i rozmaryn.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here