Rodzaje aparatów ortodontycznyc

Noszenie aparatu ortodontycznego pomaga poradzić sobie z wadą wymowy, wpływa pozytywnie na funkcjonalność narządu żucia, zapobiega przeciążeniom oraz daje ładny efekt estetyczny. Na rynku istnieje bardzo dużo rodzajów aparatów ortodontycznych, które różnią się sposobem zakładania, widocznością oraz ceną.

Aparaty stałe i ruchome

Aparaty ruchome są najczęściej stosowane w przypadku wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Zęby mleczne są przeciwwskazaniem do założenia aparatu stałego, a w przypadku wielu nieprawidłowości np. szpary między zębami, wystarczy noszenie aparatu ruchomego przez kilka godzin dziennie oraz w nocy. Zwykle jest on zbudowany z akrylowego materiału oraz drucików. Niestety, nie jest chętnie noszony przez dzieci, ponieważ utrudnia mówienie oraz spożywanie pokarmów. Efekty aparatu ruchomego mogą być bardzo dobre, ale zależą od sumienności i konsekwencji w noszeniu.

Aparat stały jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie trzeba o nim pamiętać oraz nie stanowi tak dużego utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Jest też zdecydowanie droższy niż aparat ruchomy, ale jego założenie przynosi pozytywne skutki zdrowotne oraz estetyczne.

Rodzaje aparatów stałych 

Aparat stały wiąże się z dość dużym jednorazowym kosztem oraz dodatkowymi nakładami finansowymi rozłożonymi w czasie (z uwagi na regularne wizyty kontrolne). Jest to jednak inwestycja, która pomaga zachować zdrowy i piękny uśmiech przez wiele lat. Na jaki stały aparat ortodontyczny możemy się zdecydować?

  • Klasyczny z zamkami metalowymi – najpopularniejszy i najkorzystniejszy cenowo rodzaj aparatu, który składa się z metalowych łuków, zamków oraz ligatur. Kolor gumek na zamkach można zmieniać na wizytach kontrolnych, co jest bardzo atrakcyjne, zwłaszcza dla młodszych pacjentów. Niestety, jasne ligatury często odbarwiają się od jedzenia, dlatego lepiej zdecydować się na ciemniejsze kolory gumek. Poza metalowymi zamkami, istnieje możliwość wyboru zamków ceramicznych lub szafirowych, które są w kolorze zębów, a przez to są prawie niewidoczne.
  • Samoligaturujący – zapewnia szybsze efekty niż w przypadku tradycyjnego aparatu, a dodatkowo nie wymaga stosowania ligatur, co wiąże się z mniejszą ilością wizyt w gabinecie ortodontycznym.
  • Lingwalny – aparat jest przyklejany na zębach od wewnętrznej strony (językowej), dlatego jest zupełnie niewidoczny. Decydują się na niego osoby, którym zależy na kwestii estetycznej. 

Nie każdy rodzaj aparatu ortodontycznego sprawdzi się w przypadku konkretnej wady, dlatego ostateczną decyzję należy podjąć z lekarzem ortodontą. 

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem dentystycznym Joko-dent.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here