Skoki tandemowe – czy to dobry pomysł na prezent?

Coraz częściej mówi się o tym, że aby prowadzić pełne i szczęśliwe życie należy gromadzić doświadczenia, a nie rzeczy. Przedmioty materialne z czasem tracą na wartości, ktoś może nam je zniszczyć lub ukraść. Pozytywne wspomnienia natomiast zostają z nami na całe życie. Warto na starość mieć ich jak najwięcej.

Skok na prezent

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się dawanie w prezencie urodzinowym możliwości „przeżycia czegoś niezwykłego”. A co może być bardziej niezwykłym i ekscytującym doświadczeniem niż skok ze spadochronem? W Internecie z łatwością znaleźć można oferty firm, które zajmą się organizacją podobnego wydarzenia.

Najlepszą dla początkujących i najbardziej dostępną formą skoków spadochronowych są skoki tandemowe. Tandemy, jak sama nazwa wskazuje, odbywają się w dwójkę – skacze profesjonalny instruktor wraz z klientem. Instruktor odpowiada za bezpieczeństwo skoku. Klientowi pozostaje czerpanie radości z lotu i podziwianie widoków.

Jak przebiega skok tandemowy?

Na początku klient przechodzi krótkie szkolenie techniczne. Warto wiedzieć, że chociaż skoki tandemowe zaliczane są do sportów ekstremalnych, to są bardzo bezpieczne. Podczas ich wykonywania korzysta się ze specjalnych spadochronów o zwiększonej nośności. Skoczkowie zawsze dysponują spadochronem głównym oraz zapasowym. Ten drugi potrafi otworzyć się automatycznie na ustalonej wysokości.

W tandemie skacze się z wysokości ok. 4 tys. m. Najbardziej emocjonującym momentem jest swobodne spadanie, które trwa zazwyczaj ok. 50 s. Podczas spadania rozwija się prędkość nawet 180 km/h. Następnie instruktor otwiera spadochron i rozpoczyna się trwające ok. 7 min., dużo wolniejsze spadanie. Klient może wtedy przez chwilę samodzielnie sterować spadochronem. Podczas lądowania rola klienta ogranicza się do podniesienia nóg. Doświadczony instruktor zajmuje się resztą.

Co trzeba wiedzieć przed skokiem?

Skoki tandemowe nie wymagają żadnych wcześniejszych badań lekarskich, ale przed ich wykonaniem każdy klient podpisuje oświadczenie, w którym stwierdza, że stan zdrowia pozwala mu na taki rodzaj aktywności. Dodatkowo instruktor ocenia stan psychofizyczny danego klienta. Osoby zbyt zestresowane lub ze zbyt dużą masą ciała, lub zbyt niskim wzrostem, mogą nie zostać dopuszczone do skoku.

Zwykle istnieje możliwość sfilmowania skoku za dodatkową opłatą. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które przeżyciami ze swojego skoku chcą podzielić się z bliskimi. Wspólne oglądanie filmu z tak ekscytującego wydarzenia będzie doskonałą rozrywką dla rodziny i przyjaciół.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here