Jakie są pierwsze objawy depresji?

Depresja jest poważnym problemem, który rozwija się dość niepozornie. Pierwsze objawy bardzo łatwo jest przeoczyć, szczególnie kiedy depresja pojawia się u nas samych. Trudniej jest ich nie zauważyć u osób, z którymi przebywa się na co dzień. Jakie zachowania powinny zwrócić czujność i uwagę?

Zmęczenie pierwszym symptomem depresji

Pod hasłem zmęczenie kryje się nie tylko brak siły fizycznej, ale również zniechęcenie do wykonywania podstawowych czynności. Takie objawy często tłumaczy się zbyt dużą ilością pracy lub stresem związanym z szybkim tempem życia, jednak stan tego typu, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni powinien zaniepokoić.

Brak wrażliwości na bodźce

Przygnębienie nawet w sytuacjach pełnych entuzjazmu oraz brak zainteresowania tym, co dzieje się dookoła to objaw depresji, który powinien zwrócić uwagę. Z apatią wiąże się również odsunięcie od przebywania w towarzystwie oraz unikanie utrzymywania kontaktów społecznych. Osoby, które popadają w depresję coraz rzadziej wychodzą z domu, udzielają się na portalach społecznościowych i odczuwają radość podczas odwiedzin innych.

Alkohol ucieczką od stanów depresyjnych?

Skłonność do używek niezwykle często towarzyszy obniżonemu nastrojowi. Alkohol i inne substancje odurzające upośledzają część mózgu odpowiedzialną za stan depresyjny, dzięki czemu osoba chora przez jakiś czas czuje poprawę nastroju. Nie trwa to jednak długo, a po wytrzeźwieniu problem pogłębia się jeszcze bardziej, ponieważ dochodzą wyrzuty sumienia związane z zażyciem nieodpowiednich substancji.

Lęk może być objawem depresji

Depresja objawiać się może również zaburzeniami lękowymi. Uczucie niepokoju towarzyszy nieustannie lub tylko w określonych godzinach. Najczęściej pojawia się bez przyczyny. Osoba chora na depresję w takich sytuacjach może być przygnębiona, ale też wpadać w złość, być nadpobudliwa i rozdrażniona. W takiej sytuacji pomoc osoby doświadczonej i posiadającej kwalifikacje jest niezbędna. Z tego stanu depresja może przerodzić się w niezwykle poważny problem.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów z www.centrumdobrejterapii.pl 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here