Rok Pielęgniarki i Położnej będziemy obchodzić w 2020

W nadchodzącym roku będziemy obchodzić dwusetną rocznice urodzin Florence Nightingale, niezwykłej kobiety która dała podwaliny współczesnemu pielęgniarstwu. Z tej okazji przyszły rok ogłoszono oficjalnie Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej.

Stało się! Rok 2020 został po raz pierwszy w historii uznany za Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej. Taką ostateczną decyzję podjęto w ostatni piątek 24 maja w trakcie obrad przedstawicieli światowej organizacji World Health Assembly (WHA), które odbyły się w Szwajcarii.

W wielu krajach na całym świecie pielęgniarki i położne stanowią ponad 50% pracowników systemu ochrony zdrowia. Nikt nie ma więc wątpliwości, że już dawno nadeszła odpowiednia pora docenienia tej ważnej dla świata medycyny grupy specjalistów. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus po ogłoszeniu informacji zauważył bardzo dobitnie w swoim przemówieniu, że WHO jest dumne z faktu nominowania 2020 do rangi Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej. Zapewnił też zebranych, że będzie to święto obchodzone przynajmniej raz na jedno pokolenie. Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że należy wzmocnić obecne pielęgniarstwo i położnictwo, bo to na nich opiera się cała powszechna opieka medyczna.

Ważnej decyzji ustanowienia Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej przyświecał również fakt, że będzie to najbardziej godny sposób przypomnienia o bardzo istotnym dla całego świata medycznego jubileuszu. W przyszłym roku wypadnie dwusetna rocznica urodzin Florence Nightingale. Była to angielska pielęgniarka oraz działaczka społeczna. To właśnie ona zdefiniowała metody odpowiedniego pielęgnowania pacjentów, jak też wypracowała trwałe podstawy zasad pracy i zachowań, które wiążą się ze współczesnym wizerunkiem zawodu pielęgniarki.

Czy przyszły rok okaże się więc przełomowy i ważny dla polskich pielęgniarek i położnych? Życzymy im tego naprawdę szczerze oraz z całego serca! Są to przedstawicielki i przedstawiciele zawodów medycznych, o których część specjalistów i naukowców społecznych twierdzi, że są niedocenione w kontekście wymaganych kompetencji i ponoszonej odpowiedzialności. Na pewno więc bardzo istotne jest przynajmniej to, że w nadchodzącym roku o pielęgniarkach i położnych usłyszymy znacznie więcej i lepiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here