Jakie rodzaje obiektów można zbudować z kontenerów

Kontenery obecne są w świadomości przedsiębiorców głównie jako uniwersalne, zunifikowane opakowania, w których przewozi się różnymi środkami transportu towary z najodleglejszych części świata. Mowa oczywiście o kontenerach morskich, które zrewolucjonizowały światowy handel. Oprócz nich istnieją jednak również kontenery, których głównym zastosowaniem nie jest przewożenie towarów, lecz wykorzystuje się je jako różnego rodzaju obiekty budowlane, w których mogą pracować i przebywać ludzie. Jak się okazuje ilość zastosowań takich kontenerów jest niemal nieograniczona. W poniższym artykule przedstawimy kilka przykładów obiektów zbudowanych z kontenerów.

Dlaczego obiekty kontenerowe są tak atrakcyjne dla przedsiębiorców?

Jakakolwiek inwestycja budowlana jest procesem wymagającym dużych nakładów finansowych, ludzkich oraz czasu. Trzeba dysponować odpowiednim terenem, zlecić wykonanie projektu, uzyskać niezbędne pozwolenia. Sama budowa trwa co najmniej kilka lub kilkanaście miesięcy i wymaga odpowiedniego nadzoru. Czy obiekt zbudowany z kontenerów może być dobrą alternatywą pozbawioną powyższych wad? Zastanówmy się co stanowi o sile rozwiązania opartego o tę technologię:

  • kontenery są dostarczane do zamawiającego jako gotowe do użytkowania obiekty, w których od razu można rozpocząć działalność
  • czas ich produkcji to zaledwie kilka tygodni
  • można je stawiać niezależnie od pory roku
  • można je w każdym momencie przenieść w inne miejsce, gdyż są mobilne i nie są trwale powiązane z gruntem
  • w większości przypadków nie wymagają budowy kosztownych fundamentów
  • da się z nich tworzyć dowolnej wielkości obiekty dopasowane do konkretnych wymagań przedsiębiorcy
  • ich cena jest wielokrotnie niższa od budynku realizowanego tradycyjną metodą

Jak widać kontenery posiadają sporo zalet i dlatego wykorzystywane są często jako tańsza i szybsza alternatywa dla tradycyjnego budynku.

Kontenery handlowe – od małego punktu handlowego po siedzibę firmy

Nowoczesne kontenery handlowe są bardzo często wykorzystywane przez firmy zajmujące się sprzedażą. Kontenery takie można wyposażyć w duże przeszklone powierzchnie, a także zaplecze sanitarne dla pracowników i klientów. Pojedyncze kontenery, jak na poniższym zdjęciu mogą posłużyć jako mobilne punkty sprzedaży, czy placówki handlowe.

kontener handlowy

Jeżeli połączymy większą ilość pojedynczych kontenerów w zestaw możemy tworzyć obiekty o niemal nieograniczonej powierzchni. W ten sposób możemy stworzyć całą infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania firmy. Zbudowana z kontenerów handlowych siedziba firma może posiadać na przykład salę sprzedaży, biura dla pracowników, salę konferencyjną, różnego rodzaju magazyny, zaplecze sanitarne, kuchnie, stołówki itp. Więcej przykładów różnych projektów kontenerów handlowych można znaleźć na stronie ich producenta: https://www.anga.pl/oferta-sprzedazy/kontenery-handlowe/

Świetlica kontenerowa – przykład obiektu użyteczności publicznej

Innym przykładem zastosowania kontenerów mogą być obiekty użyteczności publicznej, jak na przykład świetlica kontenerowa. Poniższe zdjęcie prezentuje jedną z takich realizacji. Na potrzeby jednej z gmin stworzono zbudowany z 6 połączonych kontenerów obiekt o powierzchni prawie 90 metrów kwadratowych. Mogą w nim być prowadzone różnego rodzaju dodatkowe zajęcia, zebrania, czy też spotkania okolicznych mieszkańców.

swietlica kontenerowa

Kontenery sanitarne, szatnie i zaplecza socjalne

Kolejną grupę kontenerów, którą chcielibyśmy przedstawić to wszelkiego rodzaju kontenery służące jako zaplecze socjalne. Kontenery takie wyposażone są w całą niezbędną infrastrukturę sanitarną – wc, umywalki, prysznice itp. Kontenery tego typu mogą służyć na przykład na budowach, ale także jako szatnie lub stołówki zakładów produkcyjnych, czy usługowych. Z kontenerów można również budować szatnie dla drużyn sportowych, jak w poniższym projekcie.

szatnia kontenerowa

Stróżówki, wartownie, obiekty dla ochrony

Wreszcie jednym z bardziej popularnych zastosowań dla kontenerów są wszelkiego rodzaju obiekty typu stróżówki. Są to zazwyczaj kontenery o niewielkich rozmiarach (na przykład 2 x 2 metry), najczęściej wyposażone w okna na każdej ze ścian. Oczywiście ze względu na możliwość łatwego przewiezienia w inne miejsce wykorzystuje się je nie tylko dla ochrony i kontroli wjazdu na teren firm, ale także na budowach oraz podczas wszelkiego rodzaju imprez masowych, koncertów itp.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here