Każdy, kto próbował swoich sił w gotowaniu, ma swoje sprawdzone źródła inspiracji. Nawet, jeśli na co dzień bazujemy na własnych patentach kulinarnych, od czasu do czasu chętnie wpuszczamy do kuchni dopływ świeżych pomysłów.
Garść przepisów
Żeby ugotować smacznie, nie trzeba się nawet trudzić w zdobywaniu ciekawych przepisów. Dobry portal gastronomiczny, dostarczy wiedzę o technikach obróbki termicznej a nawet garnkach, w jakich warto gotować. Receptury można znaleźć także na wielu produktach spożywczych, począwszy od dań częściowo gotowych, po torebki z cukrem waniliowym, budyniem, czy opakowaniem kaszy. Gdzie współcześnie szukamy wiedzy kulinarnej?
1. Książki kulinarne to nadal klasyka, w którą inwestujemy
Najciekawsze są te sprzed kilkudziesięciu lat, jak kultowa Kuchnia Polska. Stare receptury to świetna okazja do poznania tego, w jakich warunkach kiedyś gotowano i pieczono. Miłośnicy nowoczesnych zabiegów w kuchni znajdą książki, dedykowane daniom jednogarnkowym, samym zupom, daniom z makaronem, kaszą, warzywami. Fanki znanych kucharzy będą śledzić ich wydawnictwa mając nadzieję, że nauczą się gotować w stylu swojego idola. Bardziej poczytne wydawnictwa są polecane również na portalach gastronomicznych.
2. Czasopisma kulinarne nadal inspirują
Mają nieco mniejsze grono czytelniczek, ale to właśnie w tym segmencie modna jest prenumerata. Dzięki temu każdy kolejny numer, jak również wydania specjalne, są na wyciągnięcie ręki. Niektóre wydawnictwa stawiają na bogatą szatę graficzną i wysmakowane stylizacje dań. Inne są oszczędne graficznie a jako podstawę polecają przepisy, testowane i polecane przez samych czytelników. Pisma kulinarne to nie tylko garść przepisów do stosowania na co dzień, ale również pomysły na specjalne okazje.
3. Blogi kulinarne
Blogi stanowią świetną alternatywę dla zapracowanych, którzy nie lubią szukać przepisów drukowanych. Co więcej, propozycje, w nich zawarte nie zajmą nam miejsca w mieszkaniu. Wystarczy wejść na ulubioną stronę, wyszukać odpowiednią kategorię i szukać dla siebie inspiracji. Przepisy zwykle są podane w prostej formie, często zamiast gramatury ilości składników podawane są na szklanki lub łyżeczki. Wszystko po to, aby maksymalnie uprościć prace w kuchni. Blogi w ostatnich latach mocno się wyspecjalizowały. To odpowiedź na liczne diety eliminacyjne, coraz bardziej modne.
4. Programy TV
Telewizyjne programy kulinarne są wyjątkowo cennym źródłem wiedzy dla amatorów gotowania. Poza przepisem mamy również pokazany cały proces tworzenia dania oraz propozycje, z czym najlepiej się komponuje. Telewizja wykreowała już wiele gwiazd, które starają się podtrzymywać zainteresowanie swoimi pomysłami. Prawie wszyscy wydają książki, wielu z nich prowadzi również warsztaty kulinarne, na których zdradzają tajniki swoich receptur. Telewizja ma wielkie zasługi w propagowaniu gotowania. Modne programy, w których uczestnicy startują w różnych konkurencjach pokazują, że rywalizacja w kuchni również ma swój urok.
5. Serwisy internetowe dla profesjonalistów
Portale gastronomiczne to nowsze źródło inspiracji. Jest w nich wiele fachowych informacji, dotyczących nie tylko gotowania, ale również prowadzenia biznesu gastronomicznego. To porady dla managerów i inwestorów, ale także ciekawe sposoby podania znanych dań. Portale zamieszczają także aktualności o nowinkach kulinarnych lub nowym sprzęcie.
6. Aplikacje mobilne
Nie zawsze mamy przy sobie laptopa, aby sprawdzić ulubioną stronę z przepisami. Aplikacja w smartfonie w zupełności wystarczy. Wiele stron właśnie w ten sposób zachęca do korzystania z ich bogatych zasobów. Przy braku pomysłu na obiad wystarczy otworzyć aplikację i wybierać z dostępnych ofert. W wielu przypadkach dania mają również podane wartości kaloryczne, co jest cenne dla osób, pilnujących diety.
Nigdy wcześniej nie było aż tylu możliwości nauczenia się gotowania. Dla tych, którzy twierdzą, że nie poradzą sobie z żadnym pisanym przepisem istnieją jeszcze materiały filmowe na kanale Youtube. A w nich można podejrzeć proces gotowania krok po kroku.