Jak przebiega leczenie kanałowe?

Wizyty u dentysty nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Niestety, jest to konieczność, a regularne kontrole uzębienia to podstawa, jeśli chcemy mieć zdrowe i ładne zęby. Nawet jeśli przestrzegamy wszystkich zasad higieny jamy ustnej, możemy mieć problemy z zębami. W niektórych przypadkach, konieczne jest również przeprowadzenie leczenia kanałowego. Warto zatem wiedzieć kiedy jest ono konieczne i na czym dokładnie polega.

W jakich przypadkach niezbędne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, nazywane też endodontycznym, musi zostać przeprowadzone w sytuacji, gdy miazga zęba zostanie zaatakowana przez drobnoustroje (na przykład te z próchnicy). W konsekwencji, w zębie może rozwinąć się stan zapalny miazgi, czego objawem jest bardzo silny ból. Nie należy zwlekać w takim wypadku z wizytą u dentysty, który przeprowadzi leczenie endodontyczne.

Przebieg leczenia kanałowego

Podczas zabiegu, dentysta wykonuje krok po kroku czynności, które pozwolą wyleczyć chory ząb oraz tym samym wyeliminować odczuwany przez nas ból. Jak zatem wygląda taki zabieg?

1. Usuwanie miazgi zęba

Najpierw, lekarz dostaje się do jamy zęba i usuwa z niej zainfekowaną miazgę. Następnie, musi odnaleźć wszystkie ujścia kanałów zębowych, których liczba może być różna. U większości osób, zęby przednie mają po jednym kanale, a trzonowce zwykle 3 lub 4. Zdarzają się jednak przypadki, gdy kanałów jest aż 6 albo 7.

Do odszukania ujść kanałów zębowych używa się zazwyczaj lupy albo mikroskopu endodontycznego. W tym drugim przypadku, koszt leczenia jest wyższy, ale zabieg jest też bardziej precyzyjny. Kiedy dentyście uda się już znaleźć wszystkie kanały, z nich również usuwa miazgę.

2. Opracowywanie i czyszczenie kanałów

Kolejny etap leczenia kanałowego polega na dokładnym oczyszczeniu oraz opracowaniu kanałów zębowych. Używa się do tego specjalistycznych narzędzi, które są produkowane ze stopów niklowo-tytanowych. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne oczyszczenie z bakterii zarówno samej miazgi, która została zainfekowana, jak i znajdującej się wokół niej zębiny. Zastosowanie odpowiednich środków bakteriobójczych pozwala na wypłukanie nawet tych wyjątkowo krętych lub wąskich kanałów zębowych.

3. Wypełnianie kanałów korzeniowych

Kolejny etap leczenia kanałowego jest równie ważny co poprzednie. To właśnie teraz należy precyzyjnie wypełnić kanały korzeniowe materiałem światłoutwardzalnym. Dzięki temu, korzeń zostaje hermetycznie zamknięty, a zatem staje się doskonale zabezpieczony przed bakteriami, a co za tym idzie również przed stanem zapalnym.

4. Odbudowa tkanek zęba

Ostatni etap leczenia kanałowego to odbudowa zniszczonych tkanek zęba. W tym przypadku, zastosowane mogą zostać gabinetowe materiały kompozytowe, lub też odbudowy protetyczne.

Ile trwa leczenie kanałowe?

W większości przypadków, leczenie kanałowe można przeprowadzić od początku do końca podczas jednej wizyty u dentysty. To ile będzie ona trwała zależy jednak od kondycji, w jakiej znajduje się chory ząb oraz od liczby kanałów, które trzeba oczyścić i opracować.

Źródło: https://premium-clinic.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here